Máte pocit, že toho za den nestihnete tolik, kolik byste si představovali? Takhle svou produktivitu zvýšíte

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Produktivita

Zdroj: Shutterstock

Někdy je opravdu náročné udržet soustředěnost na maximu a dané věci se věnovat opravdu na sto procent. Je naopak velmi snadné odvést pozornost jinam, ať už jsou to nevyřízené e-maily, příspěvky přátel na sociálních sítích, nebo zprávy v televizi.

Pociťujete na sobě, že vaše produktivita (a s ní spojená efektivita) není ani zdaleka taková, jaká by mohla být? Je dobré, pokud si to uvědomujete, a ještě lepší, pokud jste připraveni to změnit. V dnešním článku vám poradíme, jak zvýšit svoji efektivitu.

Mějte seznam

Není ostuda udělat si na každý den seznam úkolů, které budete chtít splnit. Ideální je sednout si k jeho vytvoření den předem a sepsat, co je následující den potřeba udělat.

Říká se tomu „to-do list“ a je to oblíbená praktika, na kterou mnozí z nás nedají dopustit. Zkuste si připravit seznam věcí, které chcete splnit, a následující den plňte jen věci ze seznamu. Postupně si je odškrtávejte, má to pozitivní vliv na psychiku.

Metoda jednoho doteku

Metoda „dotkni se jen jednou“ funguje tak, že když už sáhnete na nějaký úkol (myšleno i abstraktně), pak ho dokončete a neodcházejte od něho, dokud ho nemáte hotový.

Například e-maily. Jakmile otevřete nějaký e-mail, odpovězte na něho a tím pro vás bude vyřízený. Mnoho lidí dělá tu chybu, že si e-mail přečtou, následně ho označí jako nepřečtený a vrací se k němu později. To je zbytečná ztráta času a produktivity.

Telefon při práci odložte

Mít dneska mobilní telefon po ruce je pro většinu lidí samozřejmost. Jenže jsou to právě naše mobily, kvůli kterým často prokrastinujeme a které mají vliv na pokles naší produktivity.

Naučte se proto telefon odložit, když jdete pracovat. Ideálně ho schovejte třeba do šuplíku, ať na něho při práci nevidíte a nemáte nutkání prohlížet sociální sítě a marnit tak drahocenný čas.

Mějte na práci klid

Zatímco někomu při práci nevadí puštěné rádio, mnoho lidí tyhle zvuky rozptylují. Možná i vy patříte k těm, kteří se nedokážou soustředit, pokud v jejich blízkosti hraje televize nebo rádio.

Pokud víte, že vás to rozptyluje, omezte zvuky, které vám brání se soustředit. Naopak pokud vám hudba nevadí, dejte přednost jemnější muzice před nějakou divočinou.

Vyberte si pro práci pohodlné místo

Spoustě lidí se daleko lépe pracuje v nějakém neutrálním prostředí. Stále více z nás má možnost pracovat z domu, ale právě při home office je kolikrát velmi těžké se plnohodnotně soustředit.

Máte-li tu možnost, vyberte si pro práci nějaké pohodlné místo, které nebude spojené s vaším domovem. Nyní to sice není tak úplně možné, kvůli koronaviru, ale až to zase půjde, co třeba nějaká kavárna?

Autor: Karolína Nezbedová

Související články