Kdy nám ve vztahu hrozí nevěra a jak jí odolat?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
nevera

Zdroj: Shutterstock

Nevěra je věc, která otřese každým vztahem, pokud k ní dojde. Je to důvod, proč partneři mezi sebou ztrácí vzájemnou důvěru, a je také častým důvodem rozchodů či konce manželství. A přesto se nevěra stále děje, ačkoli od začátku víme, co všechno podváděním riskujeme.

Nikdy neříkej nikdy – jako by se vyplatilo to v případě nevěry zmínit. Jsou mezi námi totiž tací, kteří skálopevně tvrdili, že by svoji polovičku nikdy nepodvedli. A pak se to stalo. Někdy je totiž vášeň a chtíč silnější než jakékoli přesvědčení.

Co je vlastně nevěra?

Pojem nevěra může každý z nás vnímat trochu jinak. Každý totiž máme trochu jiné hranice. Obecně lze ale nevěru definovat jako milostný poměr mimo náš vztah nebo naše manželství.

A pak přichází ony rozdíly, kdy nevěru každý vnímáme jinak. Pro někoho je nevěra jen sexuální akt. Pro jiného ale už pouhé líbání.

Mnohé ženy by se nepřenesly přes partnerův románek s kolegyní, ale dokázaly by mu odpustit, kdyby navštívil podnik se sexuálními pracovnicemi.

Z toho plyne, že každý máme hranici pro nevěru někde jinde. A je to tak v pořádku, každý jsme přece jiný.

Proč dochází k nevěře a kdy nám hrozí ve vztahu?

Proč vlastně dojde k tomu, že je někdo schopný svého partnera podvést? Co nevěře předchází a co k ní směřuje? Kdy nám hrozí ve vztahu?

Podle odborníků je riziko nevěry nejvyšší v době, kdy jsme dlouhodobě nespokojení ve vztahu. Jakmile pro jednoho z partnerů přestane být současný vztah ideální, začne o něm pochybovat a může mít tendence zahnout.

Nevěře jsme mnohem více otevření také v době, kdy se cítíme dlouhodobě sexuálně neuspokojeni. Následně stačí, když se nám do života připlete někdo, kdo v nás probudí zapomenutý chtíč, a problém je na světě.

Jak nevěře odolat?

Nevěru nechce zažít nikdo. Její následky totiž mohou být fatální a je tedy lepší jí předcházet než následně hasit škody a ptát se, proč se to vlastně stalo.

Pokud sami sebe přistihnete, že máte sklony svého partnera podvést, je v první řadě dobře, že si tento problém uvědomujete. A pokud s tím chcete něco udělat, pak je to na dobré cestě.

Tehdy se zamyslete, proč máte nutkání „ujet jinde“. Co vás k tomu vede? V čem nejste (u)spokojení? Začněte situaci řešit dříve, než se skutečně něco stane a pak už bude pozdě.

Klíčem k úspěchu je komunikace. Promluvte si s partnerem, co je špatně, navzájem se jeden druhému svěřujte a hledejte řešení. Nenechte problém „vyhnít“ až do okamžiku, kdy uděláte něco, co už nepůjde vzít zpátky.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články