Jak úspěšně přežít partnerovu krizi středního věku a jak zvládnout všechny jeho excesy

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Muz v krizi stredniho veku

Zdroj: Shutterstock

Když u muže nastane krize středního věku, netrpí tím jen on sám, ale také jeho okolí. Především pak jeho partnerka musí zvládat všechny jeho nálady, nápady a kolikrát i zálety. Jak tohle období ve zdraví přežít a stát se partnerovi tou nejlepší možnou oporou?

Moc dobře si pamatuji, když se můj táta doslat do životního období, kdy chtěl vyměnit skútr za motorku, očumoval barmanky a chtěl si nechat udělat tetování, ačkoliv mě ještě před pár lety za mou první kérku vydědil. Máma si v té době prošla peklem.

Krize středního věku se objevuje zpravidla v raném středním věku. Je dobré s jejím příchodem počítat a připravit se na ni. Jinak totiž může ve vztahu napáchat mnoho škod.

Bude třeba hodně tolerance a pochopení partnerovy emoční krize identity. Zachovejte proto chladnou hlavu a držte se těchto rad, s nimiž období krize zvládne váš partner i vy.

Vyhněte se výčitkám

Pokud je váš partner poslední dobou náladový, znuděný, podrážděný a v depresi, ničemu nepomůže, když budete přilévat olej do ohně.

Je nám jasné, že to pro vás bude těžké, ale opravdu se vyhněte všelijakým výčitkám, nejapným poznámkám a podobně.

Raději svého partnera obklopte láskou, podporou a ukažte, že se o vás může v těžkých chvílích opřít. Jedině tak tuto krizi společně překonáte bez větších ztrát.

Nestrkejte hlavu do písku

Je dost možné, že váš partner začne koukat po kolegyních v práci, po barmankách v jeho oblíbené hospodě, nebo si dokonce začne zakládat účty na různých seznamkách. Nedělejte, že to nevidíte, a nečekejte, až se stane to nejhorší.

Silná, chápavá a sebevědomá žena je na krizi středního věku ten nejlepší lék. Tak jí buďte právě vy.

Opatrně na mužské ego

Na partnera neútočte, a i když vás jeho náladovost přivádí k šílenství, odpusťte si věty typu „Co ti zase je?“, „Proč se tak chováš?“ nebo „Ty už mě nemiluješ? Ty někoho máš?“.

Ukažte partnerovi, že vnímáte jeho potřeby a nejsou vám lhostejné. Zeptejte se ho opatrně, co by chtěl ve svém životě nebo ve vašem vztahu změnit.

Dávejte si ale velký pozor, jaké věty volíte. Známe mužské ego a víme, že když otázku nepodáme správně, mohlo by se ho to citelně dotknout. A jsou věci, které se už nedají vzít zpět.

Krize není omluvou pro zálety, ale…

Podvádění bývá často neblahou součástí krize středního věku. Pokud zjistíte, že se do vašeho vztahu naboural někdo třetí, je třeba, abyste jednala racionálně.

Samozřejmě, že krize středního věku není pro zálety žádná omluva. Opravdu ale chcete kvůli partnerově chvilkové slabosti rozbít celý vztah?

Existuje mnoho párů, které takový problém vyřešily, oba partneři ho ustáli a dnes si jsou blíž než kdy dřív.
Promluvte si s odborníkem

Pokud už si nevíte rady, můžete buď poradit partnerovi, aby si zašel poklábosit s odborníkem, nebo ho můžete navštívit sama.

Nikdy však partnera do ničeho netlačte. Jen mu to navrhněte a rozhodnutí už nechte na něm.

Vám zase může odborník poradit, jak partnerovu krizi přežít, nebo vyslechne vaše obavy a úzkosti.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články