Jak se vyhnout vyhoření s končícím lockdownem

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Deprese muz

Zdroj: Shutterstock

Vzpomínáte si na rok 2019, když jste po práci vyrazili do hospody, po které následovala večeře s přáteli? Bylo pro vás takové trávení času naprosto typickou páteční nocí? Nyní to vypadá jako scénář ze sci-fi filmu.

Za poslední rok se naše životy doopravdy změnily. Večery strávené doma u televize, pečením nebo vyráběním nejrůznějších výrobků, a to vše pouze s rodinou, partnery nebo spolubydlícími. Pomalu se však začínají uvolňovat opatření a my se již brzy vydáme zpět do společenského života.

Jak na sociální vyhoření

Většina z nás bude po rozvolnění řešit práci v kanceláři, rodinný život, osobní život a společenská setkání. Odborníci navrhli několik věcí, na které je třeba pamatovat, abychom se vyhnuli nepříjemným psychickým problémům.

Životní trenér Roo Davies říká: „Snažte se vyhnout přechodu z nuly na sto přes noc. Je důležité se do běžného života vracet pomalu. Za posledních dvanáct měsíců jsme procházeli obrovským obdobím změn a přijímali pomalejší životní tempo. Při návratu do společnosti si najděte tempo, které je pro vás to pravé.“

Pozitivem pandemie je to, že jsme měli příležitost přemýšlet o tom, co nás nejvíc baví dělat a jak rádi komunikujeme s lidmi. Trenér dodává: „Nyní přichází nová kapitola, která vám nabízí šanci všímat si více společenských aktivit, kterých se chcete účastnit. Nevracejte se k sociálním interakcím, které vám jsou nepříjemné.“

Nebojte se odmítat

Je velmi pravděpodobné, že budete mít pokušení říct ano na úplně každé pozvání, obzvláště pokud jste společenský typ. Místo toho si však zkuste uvědomit, jakým způsobem chcete trávit čas a energii.

Připomeňte si také, že je v pořádku odmítat plány, pokud se na ně necítíte. Důležité je poslouchat své tělo a vnímat, jak se cítíte. Podle toho si vytvářejte plány.

Pokud z pandemie vyplynou nějaká pozitiva, je to určitě větší uznání pro naše nejbližší a radost, kterou nám přinášejí. Většina lidí si také uvědomila, že život je příliš krátký na to, abychom dělali věci, které nás nebaví.

Mezi poslední věc patří samozřejmě i spánek. Po dojíždění do práce, večírky s přáteli a cvičení v posilovně budete mnohem více unaveni. Přesně proto myslete na svoje zdraví, protože to je to nejdůležitější.

Zdroj: Metro
Autor: Štěpán Pacík

Související články