Jak se chovat a nechovat po rozchodu

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Chovani rozchod

Zdroj: Shutterstock

Rozchody nejsou příjemnou záležitostí a umí pěkně bolet a zamávat s naší psychikou. Každý z nás ho alespoň jednou zažil, nebo se minimálně v lásce zklamal. Co po rozchodu dělat, a čeho se naopak vyvarovat?

Mezi první emoce, které po rozchodu ucítíte, patří rozhodně smutek. Ať už se s partnerem rozejdete v dobrém, nebo špatném, dovolte si smutnit. Je přirozené cítit se špatně, protože jste do vztahu investovali čas a vložili své srdce a duši.

Emoce nechte proudit

Vezměte si volno, pusťte si smutný film a s klidem v duši si poplakejte. S sebou na gauč nebo do postele si vezměte papír a tužku a napište si hlavní důvody, proč vám vztah nevyšel.

Ačkoliv jste s partnerem prožili i krásné chvíle, snažte se přijmout, že je konec a je třeba jít dál. Může vám s tím pomoci také hudba. Snad každý umělec má ve svém repertoáru píseň na zlomené srdce.

Úklid doma i na sociálních sítích

Až budete mít zpracovány prvotní emoce, pusťte se do úklidu. Zbavte se věcí, které vám bývalého partnera připomínají. Pročistěte také své sociální sítě, společné zamilované fotky musí z Facebooku i Instagramu pryč.

Po takovém úklidu ve virtuálním světě si od něj dejte na chvíli pauzu. Vyhnete se tak zvídavým dotazům přátel a sledujících. Naopak se obraťte na reálné kamarády a snažte se s nimi zahnat chmury.

Vytvořte si novou rutinu a zkuste si najít nějaký nový koníček, na který dosud nebyl čas. Může to znamenat, že začnete více sportovat, číst, pořídíte si mazlíčka nebo budete více cestovat.

Čemu se naopak vyhnout?

Rozhodně se snažte vyvarovat jakéhokoliv kontaktu s bývalým partnerem. Dávejte si také pozor na alkohol. V opojení totiž můžete snadno podlehnout pokušení a napsat zoufalou SMSku svému bývalému.

Své emoce se snažte držet pod pokličkou a nevytrubujte je skrze sociální sítě do světa. Zároveň se snažte nevyhledávat informace o svém bývalém partnerovi. Prohlížení fotek a návštěvu míst, kde jste byli spolu, nechte na jindy.

Také není dobré řešit jakoukoliv pomstu nebo o svém rozhodnutí pochybovat. Skočit ihned do náruče někoho jiného, nebo se naopak úplně izolovat vám s bolavým srdcem také nepomůže.

Nebuďte na sebe zbytečně přísní

Mnoho z nás se po rozchodu odhodlá k radikálním změnám vzhledu. I s tímto je třeba postupovat opatrně, snažte se spíše hýčkat.

Pamatujte také na rčení, že čas je nejlepší lék. Jakkoliv fádně to může znít, je to pravda a trpělivost se i v případě zlomeného srdce vyplácí. Všechno zkrátka jednou přebolí.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články