Jak pomoci příteli v depresi. Co říkat, a na co raději zapomenout

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Deprese pomoc

Zdroj: Shutterstock

Mít nejlepšího přítele je to nejdůležitější. Stejně jako vy, tak i váš přítel sem tam zažije nějaké nepříjemné období, ve kterém potřebuje podporu. Pokud patříte mezi ty, kteří většinou netuší, jak pomoci, prozradíme vám, jak na to.

Máte kamaráda, který žije s depresí? Nejste sami. Podle nejnovějších odhadů Národního ústavu duševního zdraví zažilo v roce 2017 závažnou depresi jen něco málo přes sedm procent obyvatel Spojených států. Po celém světě je pak přes tři sta milionů dospělých a dětí s depresí.

Můžete být tou největší pomocí

Ne každý prožívá depresi stejným způsobem a příznaky se mohou lišit. Pokud váš přítel prožívá depresi, může vypadat smutně, mluvit o pocitu viny, mít menší zájem komunikovat, mít problémy se spánkem či jídlem.

Dejte svému příteli vědět, že jste tu pro něj. Konverzaci můžete zahájit sdílením svých obav a položením konkrétní otázky: „Zdá se, že ti není poslední dobou dobře. Na co myslíš?“

Váš přítel nemusí mít chuť mluvit, když se ho zeptáte poprvé, takže mu může pomoci, když mu budete i nadále říkat, že vám na něm záleží. Pokud se pak zdá, že má váš přítel zájem navštívit odborníka, nabídněte mu pomoc při hodnocení potenciálních terapeutů.

Pokud má člověk v depresi špatný den, nebude mít většinou chuť opustit domov. Přemýšlí-li nad zrušením terapie, buďte povzbuzujícím člověkem a vysvětlete, že terapie doopravdy pomáhá.

Dělejte jen to, na co se cítíte

Podpora kamaráda je velice důležitá. Pokud se ale cítíte frustrovaní, tak svému kamarádovi moc nepomůžete. Myslete proto i na vlastní potřeby.

Trávit spoustu času s milovanou osobou, která má deprese, může mít emocionální daň. Poznejte své limity týkající se obtížných emocí a ujistěte se, že si uděláte čas na obnovu vlastní energie.

Deprese se obvykle zlepší včasnou léčbou. Může to ale být pomalý proces, který zahrnuje určité pokusy a omyly. Váš přítel tedy bude muset vyzkoušet několik poradenských přístupů nebo léků, než najde ten pravý.

Pokud dáte svému příteli vědět, že vám na něm záleží, budete velkou pomocí. Myslete na to, že deprese není jednoduchá věc a její léčba může nějakou chvíli trvat. Proto se snažte být tou největší oporou.

Zdroj: Healthline
Autor: Pavel Světlý

Související články