Hádku s partnerem vyřeší jen pořádné milování. Proč na něj ale máme po každém konfliktu takovou chuť?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
hadka

Zdroj: Shutterstock

Lidé se zkrátka hádají, je to přirozená věc, která se děje v každém vztahu. Vyměníme si názory a pak se zase usmíříme. A někdy vede usmíření přímo do ložnice. Ve skutečnosti možná častěji, než si uvědomujete.

Při milování se z těla odstraní mnohé stresy, a najednou úplně zapomeneme na to, že jsme se s partnerem pohádali. Je to přirozené. Méně pochopitelné je však to, proč na něho vůbec máme chuť, když jsme naštvaní.

Problematikou okolo partnerských hádek a usmiřování se zabývají psychologové i sexuologové už poměrně dlouho. Podle nich je vysvětlení možná snadnější, než byste si mohli myslet.

Ohrožení vztahu

Hádka s partnerem bývá emočně náročná, ať už se dohadujete z jakéhokoli důvodu. I malé neshody řešíte mnohem více než velké hádky s kýmkoli jiným. Jde spíše o to, s kým se hádáte, než proč k tomu dojde.

Lidské tělo je nastaveno tak, aby poznalo hrozbu. Pokud dojde k nějaké komplikaci ve vztahu, cítíme se ohroženi a bojíme se, že bychom mohli partnera ztratit. A najednou si uvědomíme, že to nechceme.

Podle psychologytoday.com vnímají lidé během hádek svého partnera jako mnohem více přitažlivého. Najednou si uvědomujeme všechny jeho dobré vlastnosti a chceme ho mít blízko, abychom se ujistili, že o něj nepřijdeme.

A tak, ačkoli jsme naštvaní, hormony v nás reagují přesně opačně, táhnou nás k němu a říkají nám, abychom zachránili vztah. Protože pocit bezpečí s někým blízkým je pro nás jedním ze základních instinktů pro přežití.

Ačkoli systémy spravující naši sexuální touhu a vztahy jsou různé, občas spolupracují překvapivým způsobem. Milování může být účinným způsobem, jak napravit romantický vztah poté, co byl ohrožen.

Obnovení vztahu s partnerem

Během hádky se člověk cítí od partnera daleko. Proto touží po jeho blízkosti. Pokud k tomu dojde, slouží milování jako prostředek pro obnovení vztahu s partnerem.

Často se ale stává, že i když jeden po druhém touží, druhý touhu neopětuje a oddálí se více. Potom nastává problém, protože lidé hledají někoho, u koho se budou cítit v bezpečí.

V té chvíli přichází na řadu scéna, kterou mnozí znají nejen z filmů. Prásknete doma dveřmi a jdete se vyplakat do baru kamarádce. Tam se opijete a skončíte v posteli s někým, koho ani neznáte.

Ano, k této situaci se v dotaznících anonymně přiznala řada žen i mužů. A podle psychologů to dokazuje jediné: Po hádce člověk touží po pocitu blízkosti někoho dalšího.

Usmiřovací milování s partnerem je tou nejlepší možností, jak napravit hádku. Rozhodně se mu nebraňte, je totiž možné, že on bude tentokrát tím, kdo se odejde opít do baru. A kdo ví, s kým pak může skončit.

Zdroj: huffpost.com, cosmopolitan.com, psychologytoday.com
Autor: Shani Maiová

Související články