Dosáhněte svých cílů pomocí snadných kroků. Tenhle návod vám v tom zaručeně pomůže

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Cile na dosah

Zdroj: Shutterstock

Nedaří se vám pravidelně splňovat své nastavené cíle? Možná děláte překvapivě oblíbené chyby, kterým se dá jednoduchými pravidly předejít. Jak docílit toho, aby předsevzetí, která jste si stanovili, byla v daném časovém období opravdu splněna? Máme pro vás odpověď.

Lidé rádi plánují. Člověk si sám pro sebe často říká, že musí něco udělat, vymýšlí, za jak dlouho by to asi tak mohl mít hotové, a nakonec si stanoví cíl, kterého se nedá dosáhnout. Pak přichází demotivace a nechuť do jakékoli činnosti.

Přitom se tomu dá ale jednoduše předejít. Existuje několik snadných kroků, které vám s vašimi rozhodnutími pomohou. Díky nim dokážete cokoli, co si předurčíte, také naplnit.

Představte si výsledek

Tato metoda je nejúčinnější podle kanadského spisovatele a motivátora Robina S. Sharmy. Ten ve své knize uvádí, že prvním krokem k tomu, aby člověk opravdu došel k cíli, je představit si výsledek, tedy to, čeho se snaží docílit.

Pokud si například stanovíte, že chcete zhubnout, musíte si každé ráno před zrcadlem představovat, jak budete vypadat, co všechno si budete moci obléknout a jak oslníte svou novou postavou davy. Je to geniální cesta k sebemotivaci, kterou vám podle Sharmy nikdo nesebere.

Řekněte všem, čeho chcete docílit

Pokud je člověk pod tlakem, pracuje efektivněji. Není ale cílem se vystresovat a říkat si, co všechno se stane, když náhodou nestihneme splnit své povinnosti včas. Podle Sharmy je v tomto případě řešením takzvaná pozitivní motivace.

Pokud totiž na Facebooku zveřejníte informaci o tom, že do měsíce zhubnete tři kila, opravíte poličku, nebo dočtete knihu, pokud to neuděláte, budete vědět, že se o vaší nepoctivosti dozví všichni vaši přátelé. Motivace tím, že jim ukážete splnění svého předsevzetí, je ideálním způsobem, jak něčeho dosáhnout.

Všechno si zapisujte

Cíl, který si stanovíte jen ve své hlavě, není skutečně cílem. Pokud chcete něčeho doopravdy dosáhnout, tak si to musíte zapsat. Ideálně si proto pořiďte sešit, kam si budete poznamenávat i to, jak dlouho vám činnost skutečně trvala, co vám dělalo problémy a co do příště zlepšit.

Tím pádem budete vědět, že pokud se vám něco nepovedlo za týden, jak jste si stanovili, příště tomu zkrátka dáte více času. Není přece potřeba mít všechno hned. Lepší jsou cíle splněné s časovým odstupem než cíle nesplněné.

Najděte v sobě skrytou vášeň

Podle psychologů v současné době převládá trend, že lidé dělají to, co je nebaví, do čeho se nutí, z povinností se pro ně stává otrava. Dnes je podle všeho jen na málokom vidět, že by ho jeho stanovené cíle skutečně zajímaly.

Pokud si stanovíte do konce týdne přečíst knihu, zamyslete se nad tím, zda to pro vás něco znamená, zda raději nechcete nakreslit obraz, nebo se naučit něco vyrábět. Najděte v sobě vášeň pro nějakou věc a uvidíte, že vám plnění cílů půjde snáz.

Vyzkoušejte pravidlo 21

Pravidlo 21 říká, že pokud nějakou činnost budete provozovat 21 dní, stane se vaší součástí a pak si ji zařadíte do svého denního režimu tak nějak automaticky. To znamená, že pokud například nesnídáte, ale chcete se to naučit, snažte se o to tři týdny a pak už si bez toho život nedovedete představit.

Toto pravidlo se dá aplikovat v podstatě na všechno. Na ranní cvičení, poobědovou půlhodinku čtení, na večerní pohovor s kamarády, nebo třeba na pravidelné uklízení. Vyzkoušejte pravidlo 21 zkombinovat s ostatními radami výše a uvidíte, že se vaše cíle najednou stanou mnohem dosažitelnějšími.

Autor: Shani Maiová

Související články