Pokud člověk hledá novou práci, zaměstnavatel po něm bude kromě vstupního pohovoru většinou předem vyžadovat životopis. Nejde ale jen o to sepsat naše jméno, adresu a školu, kterou jsme vystudovali.
Životopis by vás měl představit v tom nejlepším světle. Že jste vystudovali obor, ve kterém se ucházíte o místo, je sice hezké, ale kariéru vám to neudělá. Jsou důležitější věci, o které byste se měli se zaměstnavatelem podělit.
Spousta lidí se na svou vysněnou pozici nedostane jen proto, že nejsou dostatečně odvážní a nedokážou prosadit to, čeho v životě dosáhli. Přitom ale právě to jsou informace, které zaměstnavatel v životopise hledá.
Úspěchy
Dosáhli jste v minulé práci něčeho velkolepého? Pochlubte se s tím! To, že řeknete, na jakých projektech jste pracovali, nepotěší vašeho potenciálního šéfa tolik, jako informace o číslech.
Napište do životopisu konkrétní úspěch. Jak se po vašem přičinění zvýšily finance ve firmě? Kolik výtisků se díky vám prodalo? Kolik jste dokázali udělat výrobků v daném čase? To vše jsou informace, které vám mohou zajistit místo.
Vedlejší projekty
Pokud se rekreačně zajímáte o něco, co s vaší prací zdánlivě nesouvisí, přesto to do životopisu zahrňte. Kromě toho, že bude šéf vědět, že jste všestranný člověk, který nezůstal u jediné činnosti, nikdy nevíte, zda nebude nakonec vaše „bokovka“ nějak s prací spojena.
I když jste třeba žurnalista, který bokem pracuje pro nadaci pomáhající postiženým, nebo pracujete jako zedník, který dělá příležitostně trenéra ve fitku, nikdy nezapomeňte na nic z toho, čím jste si v životě prošli.
Dobrovolná činnost
Máte pocit, že dobrovolná činnost, za kterou nedostanete zaplaceno, nemá v životopise co dělat? Tak to jste na omylu. I když za vybírání peněz pro nadaci sami žádnou finanční odměnu nedostanete, rozhodně je to něco, čím se neváhejte pochlubit.
Vždyť komunikace s lidmi na ulici a smysl pro spravedlnost a dobrou věc je důležitou povahovou vlastností, která se hodí snad v úplně každém povolání. Proto se s ní nebojte pochlubit.
Výuková videa, doučování a kurzy
Pokud jste prošli nějakým speciálním kurzem, doučovali jste se nad rámec vaší školy nějaký předmět nebo se doma vzděláváte pomocí videokurzů, určitě se o tom zmiňte.
Kromě toho, že jde o znalosti a zkušenosti navíc, je to pro zaměstnavatele také signál, že se nebojíte samostudia a vzdělávání. Společně se všemi výše zmíněnými poznámkami bude váš životopis dokonalý a zajistí vám tak práci vašich snů.
Autor: Shani Maiová