Dechová cvičení, která vám pomohou zvládnout úzkost i stres

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Dychani

Zdroj: Shutterstock

Každý z nás se někdy cítil ve stresu. Ten může vyvolat celá řada situací nebo problémů. Když jsme ve stresu, pociťujeme celkovou nervozitu. Je to reakce našeho těla, které se nás snaží varovat.

Stres se pojí s pocity úzkosti a nervozity. Jak se jich zbavit? To je otázka, kterou jste si určitě také alespoň jednou položili. Nechceme se stresovat, nechceme se cítit nepříjemně. Co v takové chvíli pomůže?

Zvládněte úzkost pomocí dýchání

Pomocí dýchání se můžete dočasně zbavit pocitů úzkosti doprovázejících stresující situace. Mluvíme o hlubokém dýchání, které vám může přinést krátkodobou, avšak uspokojivou úlevu.

Budete cítit lépe a zároveň je to prospěšné pro vaše fyzické zdraví. Když je tělo ve stresu, mozek uvolní mnoho látek a hormonů, včetně kortizolu nebo adrenalinu.

Pokud se vystavujete stresu, zaplavuje vaše tělo směsice těchto látek, které mají za následek, že se každá buňka v těle dá do pozoru a je připravena okamžitě reagovat. To vede k tomu, že se můžete začít potit a srdce bije rychleji.

Dechová cvičení na zvládnutí stresu

Existuje několik dýchacích technik, s jejichž pomocí se můžete zbavit stresu. Během hlubokého dýchání, při kterém se soustředíte sami na sebe a na to, co děláte, dochází k aktivaci vagálního nervu. Ten je odpovědný za aktivaci relaxační reakce těla.

Až budete mít příště nepříjemný pocit úzkosti, budete nervózní a budete se cítit ve stresu, zkuste některé z dechových cvičení.

Dýchání 4-7-8

Tuto metodu dýchání vyvinul odborník na integrační medicínu Andrew Weil. Jde o způsob dýchání podobný s dýcháním během cvičení jógy.

Cílem je dýchat vědomě, hluboce a pomalu. Nadechnete se na čtyři sekundy, poté na sedm sekund zadržíte dech a následně budete osm sekund vydechovat. Opakuje se pětkrát za sebou.

Dýchání nosní dírkou

Tzv. dýchání nosní dírkou vede k okysličení těla a také k povzbuzení nervového systému. Může pomoci ulevit od pocitů úzkosti a nervozity.

Posaďte se a levou dlaň položte na levé stehno. Zacpěte si pravou nosní dírku pravým palcem a levou dírkou se čtyři vteřiny nadechujte. Poté si zacpěte obě nosní dírky a zadržte dech na čtyři vteřiny. Následně uvolněte levou nosní dírku a vydechujte čtyři vteřiny. Zacpěte levou dírku a nadechujte se pravou nosní dírkou čtyři vteřiny. Pak ucpěte obě nosní dírky a zadržte na čtyři vteřiny dech. Uvolněte pravou nosní dírku a vydechujte čtyři vteřiny. Opakujte čtyřikrát.

Zdroj: thehealthy.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články