Co je doomscrolling a jak poznáte, že se týká i vás?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zena mobil

Zdroj: Shutterstock

Slovíčko doomscrolling je v podstatě mladým pojmem, který se ve slovnících začal objevovat teprve před nedávnem. Říká se, že vznikl v souvislosti s pandemií, která už několik dlouhých měsíců doprovází naše životy. Co to doomscrolling je a netýká se náhodou i vás?

Teď jsme vás možná nechtěně vyděsili. Pokud netušíte, co doomscrolling znamená, pak jste se třeba lekli, zda náhodou nemáte nějakou nemoc. Ještě než začnete zběsile googlit, o co vlastně jde, přečtěte si náš dnešní článek.

Co je to doomscrolling?

V hodně volném překladu bychom mohli doomscrolling vysvětlit jako scrollování zkázy. Na sociálních sítích se doomscrolling začal objevovat v červnu roku 2020.

Doomscrolling je prohlížení si a čtení zpráv na internetu, ve kterých převažují negativní zprávy. Jinými slovy jde o to, že sedíte s telefonem v ruce, čtete si jednu zprávu za druhou a vyhledáváte takové, které vám přinesou negativní informace.

Mozek je citlivý na negativní informace

Lidský mozek je v mnoha směrech úžasný. Co byste o něm měli vědět je i fakt, že je hodně citlivý na negativní informace.

Co to znamená? Že negativní zprávy považuje za důležitější než ty neutrální nebo pozitivní. Vnímá je tak, že mají přímý dopad na jeho přežití.

Proto se může velmi snadno stát, že člověk začne chodit na sociální sítě nebo internet jako takový s jediným cílem: aby zde vyhledal právě ony negativní zprávy.

Proč se to děje?

Možná se ptáte, proč se doomscrolling vlastně děje. Proč má někdo tendenci vědomě vyhledávat negativní zprávy. Zvláště když pak kvůli nim mohou trpět úzkostnými pocity.

Mnoho lidí totiž zastává názor, že pokud vědí, co se děje, mohou se lépe připravit, kdyby se situace zhoršila. Jinak řečeno mají pocit, že pokud budou vstřebávat negativní informace a to, co se děje, budou lépe připraveni na to, kdyby byla situace ještě horší.

Lze mu zabránit?

Týká se doomscrolling i vás? Pokud se přistihnete, jak několik minut nebo třeba i hodinu či více čtete zprávy, a najednou se ocitnete na stránkách, na které jste vědomě neklikli, pak právě doomscrollujete. Jednoduše se proklikáváte ze zprávy na zprávu.

Dá se tomu nějak zabránit? Naštěstí ano. Stanovte si časový limit, který strávíte na internetu. Je v pořádku se informovat prostřednictvím zpráv, ale číst je déle než třeba dvacet minut je zbytečné.

Místo negativních zpráv se snažte vyhledávat ty pozitivní. Sledujte něco zábavného, třeba nějaké video, nad kterým se pousmějete. Jakmile si uvědomíte, že jen rolujete ze špatné zprávy na další špatnou zprávu, začněte se věnovat něčemu jinému.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články