Labioplastika: Touha žen po intimní kráse má svá rizika. Na toto si dejte pozor

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Labioplastika

Zdroj: Shutterstock

Labioplastika je speciální plastická operace, která upravuje malé stydké pysky (v některých výjimečných případech také velké stydké pysky) u žen, které kvůli nim trpí nějakými problémy, nebo které si je z estetického hlediska chtějí nechat změnit. Tak jako každý zásah do těla má i tento zdravotnický zákrok samozřejmě svá rizika.

Zvětšené stydké pysky mohou způsobovat bolesti, problémy s hygienou, nepříjemné pocity při pohlavním styku a nadměrné pocení při cvičení. Nejen proto si ale mnoho žen nechává svá intimní místa operativně upravovat.

Některé ženy zkrátka chtějí pro svého partnera vypadat přitažlivěji a mají pocit, že jsou jejich stydké pysky velké, nepravidelné, nebo nesouměrné. I v takovém případě medicína dokáže pomoci.

Průběh zákroku

Labioplastiku může podstoupit v podstatě kterákoli žena, které již bylo 18 let a v posledním půlroce neporodila dítě. Někdy jde o zákrok, který se předem naplánuje s doktorem právě kvůli komplikacím, často ale ženy podstupují operaci z vlastního rozhodnutí.

Pokud se jedná o zákrok estetický, pacientka si jej hradí sama a jeho cena je poměrně vysoká. Ještě před operací probíhá mnoho vyšetření, která potvrdí, že je žena skutečně na labioplastiku připravena.

Stydké pysky se dají zmenšit i zvětšit, u nás se ale provádí jen jejich zmenšování. V případě žádosti o implantáty je třeba se obrátit na kliniky v zahraničí. Jelikož se ale nejedná o běžnou operaci, po celém světě se dá operace objednat jen na pár místech.

Labioplastika může být provedena podle webu canadian.cz dvěma způsoby. Tím prvním je podélné odstranění okrajů stydkých pysků, což je řešení rychlé a snadné. Celý okraj pysku se rozstřihne a poté podélně zase zašije.

V druhém případě dochází k takzvané klínové excizi. Jde o zmenšení vytětím klínu do malého stydkého pysku v nejvyšším místě. V tomto případě jde o operaci o něco komplikovanější. Vzniká při ní příčná jizva, ale nepoškodí se nervová zakončení okolí a citlivost je zachována.

Po celém výkonu je doporučován minimálně sedm dní klid na lůžku, jen malá fyzická námaha a v případě jakýchkoli komplikací návštěva lékaře. K těm dojít může, ačkoli to podle odborníků časté není.

Komplikace po labioplastice

Podle plastické gynekologie dochází nejčastěji ke krvácení, infekci či nadměrnému zjizvení. K těmto problémům podle všeho ale dojde jen málokdy. Nicméně nejsou vyloučeny. Ve světě jsou navíc známy případy, kdy pacientky kvůli nižší ceně navštívily neověřenou kliniku a problémy byly větší, než očekávali.

Jednalo se obvykle právě o nadměrné krvácení a infekce, se kterými se pak pacientky dlouhé týdny léčily, nebo také změnu prožitku při pohlavním styku. U nás obvykle dochází jen k malým komplikacím, které se dají během několika dní vyřešit antibiotiky.

Labioplastika změní vaše tělo, a tak můžete v jistých ohledech cítit nepříjemné pocity a změny při milování. Dříve či později si ale každá žena zvykne. Stejně tak i partner, který pozná viditelné změny na první pohled.

Ačkoli u nás provádí labioplastiku pouze několik specializovaných klinik a neměly by hrozit zásadní problémy, lékaři doporučují před zákrokem důkladně zvážit, zda do toho opravdu jít. Konec konců, jde mnohdy o zbytečný zásah do lidského těla jenom proto, že si ženy nepřipadají dostatečně krásné.

Zdroj: cs.wikipedia.org, canadian.cz, plastickagynekologie.cz
Autor: Shani Maiová

Související články