Špatné uklízecí návyky, kterých se musíte zbavit

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Spatne uklizeci navyky

Zdroj: Shutterstock

Každá správná hospodyňka ví, že kompletní úklid celé domácnosti dá pořádně zabrat. Hodiny strávené s hadrem v ruce si ale můžete ušetřit, když se už dopředu vyhnete základním chybám.

Určitě to znáte, rozhodnete se umýt nádobí a během cesty do kuchyně začnete ještě srovnávat boty v předsíni, vytahovat čisté prádlo z pračky a sbírat hračky v dětském pokoji. Přesně takhle by to ale nemělo vypadat. Jakými chybami si úklid zbytečně komplikujete?

1. Nemáte jednotný systém

I v úklidu je třeba mít systém a nepřeskakovat z činnosti na činnost. Chce to trochu času, než vychytáte ty správné návyky právě pro svou domácnost.

2. Úklid odkládáte na později

Prokrastinace se nevyplácí ani u úklidu. Čekat, až bude doma opravdu velký nepořádek, není dobrý nápad. Úklid vám totiž bude trvat déle, než když si na něj vyhradíte čas víckrát za týden.

3. Máte zbytečně mnoho čisticích prostředků

Není nutné mít doma hromadu čisticích prostředků. Stačí si vybrat pár základních a těm pak vybrat místo, kam je budete schovávat. Dobré je rozdělit si čističe podle daných místností, budete mít vše rychle po ruce a snadno dostupné.

4. Nečistíte své pomocníky

Nepodceňujte ani pravidelné čištění všech pomocníků. Všechny hadříky, houbičky a mopy se dají jednoduše vyprat v pračce. Vysavač, myčka i pračka také potřebují jednou za čas údržbu.

5. Máte špatný postup

Při úklidu postupujte od horních ploch k těm nižším. Je zbytečné vysávat a vytírat předtím, než budete mít dokonale uklizenou linku nebo umyvadla v koupelně, při jejichž čištění vám občas ukápne něco na zem.

6. Používáte na vše vlhčené ubrousky

Hitem dnešní doby jsou vlhčené ubrousky. Rozhodně k úklidu nepoužívejte jen tento zázrak moderní doby. Není to ekologické, protože se tyto ubrousky špatně rozkládají, a navíc vás to bude stát majlant. Jedním ubrouskem totiž není možné utřít celou domácnost.

7. Nádobí necháváte ve dřezu

Velkým pomocníkem v domácnosti je myčka. Pokud ji vlastníte, nenechávejte nádobí zbytečně ve dřezu. Naskládat ho do myčky zabere pár minut a kuchyň hned vypadá lépe.

8. Zbytečně na sebe nakládáte

Pamatujte, že na úklid domácnosti nemusíte být sama. Snažte se činnosti rozdělit mezi všechny členy domácnosti a zbytečně se nestresovat. Nic se nemá přehánět.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články