Přebalujte jako profík. Tipy, jak vyměnit plenku snadno a v klidu

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Prebalovani miminka

Zdroj: Shutterstock

Nezáleží na tom, zda jste zkušený rodič několika dětí, nebo jste si z porodnice právě přinesli svůj první poklad, v obou případech může být někdy přebalování stresující pro vaše dítě i pro vás samotné. Pomocí ověřených triků si však můžete celý proces výrazně usnadnit.

Několik vrstev oblečení, vyrážka nebo opruzení, nepadnoucí plenka i špatná nálada miminka dělají ze zdánlivě jednoduchého úkolu drama, po jehož zvládnutí musíte uklidňovat sebe i dítě. Jde to ale i lépe.

Cvičte předem, zvolte vhodné plenky a neomezujte se na jedno místo

Možná to zní legračně, ale před příchodem dítěte na svět není od věci přichystat si přebalovací výbavu a trénovat přebalování na plyšovém medvědovi. Získáte tak větší jistotu. Trénink jistě ocení i váš partner: až bude poprvé přebalovat miminko, bude mnohem klidnější.

Výběru vhodných plenek je třeba věnovat velkou pozornost, chcete-li se vyvarovat opruzenin a neustálých nehod s protečením. Přečtěte si recenze, sežeňte si vzorky jednotlivých značek a vyberte si plenky, na které se můžete opravdu spolehnout.

Přebalovací pult je praktický, ale pokud jste na druhé straně bytu, když je třeba vyměnit plenku, hodí se mít po ruce i další řešení. Připravte si taštičky s přebalovacími pomůckami na místa, kde trávíte nejvíce času, a přebalujte tam, kde je to třeba. Budete se cítit pohodlně vy i vaše dítě.

Chcete-li se vyhnout zbytečnému stresu, nezapomeňte neustále doplňovat zásoby ubrousků, plenek, mastiček i náhradního oblečení. Nucená improvizace vás zbytečně znervózní a vaši náladu pravděpodobně převezme i vaše ratolest.

Bezpečí, rozptýlení a klid

Pokud jde o bezpečí vašeho miminka, nikdy nemůžete být dost opatrná. Přebalovací pult by měl být zabezpečen tak, aby se z něj miminko nemohlo překulit. Samozřejmostí je zabezpečení kosmetiky před nenechavými prstíky a zásada, že miminko nesmí na přebalovacím pultu zůstat samotné ani vteřinu. Připravte si tedy vše potřebné tak, abyste nemuseli nikam odcházet.

Vaše dítě přebalování nesnáší? Jednou z možností, jak jej udržet alespoň částečně v klidu, je neustálé rozptylování: hračky, mluvení, zpěv, cokoliv, co ho na chvíli zaujme. Neustálý oční kontakt a známý hlas miminko uklidní, zajímavý předmět ke zkoumání odvede pozornost od nepříjemné povinnosti.

A ta nejdůležitější rada na závěr: snažte se být v klidu. I když se dítě vzteká a nespolupracuje, váš klid mu pomůže vyrovnat se s nepříjemnou situací lépe a rychleji. Nepřerušujte přebalování, abyste dítě pochovala, celou situaci to jen prodlouží, ale mluvte a smějte se na svoje miminko, aby vědělo, že to společně zvládnete.

Autor: Aneta Sklepová

Související články