Netradiční způsoby, jak uspat nezbedné děti. Tohle zabere i na vaše ratolesti

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Uspat dite

Zdroj: Shutterstock

Někteří rodiče mají zkrátka štěstí, a když zavelí, děti si vyčistí zuby, zalezou do postýlek a spí. S jinými je to ale složité a ani po několika pohádkách nezavřou oči. Pak vás v noci navštěvují v ložnici, že mají pod postelí bubáka. Jak takové malé nezbedy uspat, aby vydrželi mít až do rána klidné sny?

Někdy se dětem do postele nechce. Nejsou unavené a přemlouvají vás, abyste jim přečetli ještě pohádku, nebo je nechali koukat na nějaké to video. Odborníci nedávno přišli s několika netradičními radami na to, jak uspávání dětí urychlit.

Podle všeho existují cesty, kterými své potomky dovedete do říše klidných snů. Během několika minut budou spát a pohádku snad ani nemusíte dočítat do konce. Povíme vám, jak si poradit s nezbedníky, kterým se do postýlek nechce.

Nakrmte je tuňákem

Zdá se vám to jako vtip? Ve skutečnosti ale skutečně tuňák je něčím, co může dětem pomoci s klidným, a především rychlým usínáním. Před spaním jim udělejte pomazánku a dejte jim krajíček chleba s touhle dobrotou.

Doktor Ramlahkan médiím vysvětlil, že v rybách jsou obsaženy důležité látky, které mohou ovlivnit spánek. Jedná se o serotonin a melatonin, které pomáhají mozku odbourávat stres a přejít do fáze odpočinku.

Tyto složky obsahují kromě ryb i jiné pokrmy. Vejce, ořechy, mléko a maso můžete využít k přípravě vynikající rodinné večeře, kterou ocení nejen vaše děti, ale jistě také váš věčně hladový manžel. I jemu se pak bude usínat jako v pohádce.

Sklenice mléka nebo kakaa

Jak již bylo zmíněno, sklenice mléka může tělu dodat serotonin a melatonin. Proto pokud vaše děti zrovna nemusí ryby, nechte je před spaním pravidelně vypít sklenici mléka, které navíc dodá tělu vápník a posílí kosti.

Pokud jsou děti vybíravé, můžete jim mléko ohřát a přidat med, což je ideální například v zimě, kdy se tímto teplým nápojem krásně připraví na spánek. Anebo jednoduše do mléka přidejte lžičku kakaového prášku, protože kakao neodmítne snad žádné dítě.

Doporučujeme však vždy myslet na to, aby děti jedly a pily maximálně dvě hodiny před spaním. Kromě zdravého trávení pak nehrozí to, že by se vám v noci vzbudily a po nočním výletu na záchod opět nemohly usnout.

Mluvte s nimi o pozitivních tématech

Doktor Ramlahkan říká, že čtení pohádek může být nahrazeno i tím, že si s dětmi budete jednoduše před spaním povídat. Zaměstnáte jejich mozek a ony se brzy začnou cítit v postelích unaveně a samy v polovině věty usnou.

Podle jeho slov je nejlepší mluvit s dětmi o něčem hloupém, veselém, legračním. O ničem složitém, ale spíše o plánech na další den, o jejich hračkách, o kamarádech ze školky či školy.

Rozhodně s nimi nemluvte o učení, o tom, že si neuklidily pokoj, nevyvolávejte v nich stres a vyhněte se komplikovaným a dospělým tématům. Pokud si s dětmi budete vyprávět několik minut, sama se jim začnou klížit víčka.

Zapněte vysavač

Možná vám to zní jako nesmysl. Vytvářet hluk je přeci přesně opačná činnost, než by člověk dělal, když chce děti uspat. Ale zvuk vysavače je podle psychologů uklidňující, a především u batolat dokáže pomoci s uspáváním.

Ideální je pustit ho přes dveře, aby bylo slyšet jen tiché hučení. Pak si s dětmi sedněte a za doprovodu tohoto zvuku jim přečtěte pohádku, nebo je zachumlejte do peřin a obejměte.

U starších dětí toto pravděpodobně mít velký účinek nebude, ale děti do dvou let podle průzkumů opravdu na tlumený zvuk vysavače reagují v tomto ohledu pozitivně. A na uspávání starších rošťáků jsou tu stále tipy výše.

Zdroj: verywellfamily.com, healthline.com, goodto.com
Autor: Shani Maiová

Související články