„Nechte dětem více volného prostoru,“ říkají nejnovější studie

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Rodicovstvi

Zdroj: Shutterstock

Být rodičem může být mnohdy náročné. Zvolení té správné metody výchovy je zásadní otázkou a rodiče mají aktuálně velké množství možností, jak svou ratolest vychovávat. Nedávný průzkum americké univerzity však přinesl k otázce rodičovství zajímavé informace, které stojí za zmínku.

„Pokud se má vaše dítě dobře, všechno je v pořádku.“ Přesně toto říká nová studie o rodičovství, která zjistila, že děti, které mají nastavená pravidla, páchají mnohem více problémů než ty, které žijí ve volné výchově.

Přehnané zapojování ze strany rodičů

„Velké množství rodičů se snaží zapojovat do výchovy i v momentu, kdy si jejich děti spokojeně hrají nebo dělají to, co od nich bylo požadováno,“ uvedla v tiskové zprávě docentka a hlavní autorka studie Jelena Obradović z univerzity ve Stanfordu.

Příliš mnoho pozornosti může ovlivnit schopnost dětí ovládat vlastní pozornost, chování a emoce. Když rodiče nechají děti, aby se ujaly vedení v jejich interakcích, učí je tím samoregulační dovednosti a budují jejich samostatnost.

Na univerzitě došlo k výzkumu, kterého se zúčastnilo sto dva dětí ve věku od čtyř do šesti let a jejich rodiče.

Děti dostaly různé úkoly určené ke studiu jejich samoregulace. Vědci zjistili, že zejména u těžších úkolů se rodiče snažili zapojovat, kladli dětem otázky a opravovali je. A přesně u těchto dětí bylo zjištěno, že mají více problémů v chování.

Svobodná volba dítěte

„Když mluvíme o nadměrném zapojování rodičů, neříkáme, že je to špatné nebo očividně dotěrné zapojení,“ objasnila docentka Obradović. Rozhodně není nic špatného na tom dávat svým dětem rady či poskytovat nové nápady.

Docentka si však stojí za tím, že by se rodiče měli pokusit najít příležitosti, při kterých se děti budou moci dobrovolně rozhodnout a sami určit, co je pro ně to nejlepší. Poslední dobou je však rodičovství mnohem náročnější, především kvůli více možnostem ve výchově.

Univerzita doufá, že se touto studií nedotkne rodičů, kteří mají výchovu plně pod kontrolou. Kontakt s dětmi je velice důležitý, a proto jim dopřávejte co nejvíce lásky, kolik jen můžete.

Zdroj: NY Post
Autor: Pavel Světlý

Související články