Miminko nechce spát? Vyzkoušejte jednu z těchto ověřených metod

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Uspavani

Zdroj: Shutterstock

Zatímco některá miminka stačí krátce pohoupat v náručí a okamžitě spokojeně usínají, s jinými dětmi si jejich milující rodiče opravdu užijí. Z uspávání jejich ratolesti se stává noční můra, které se děsí už několik hodin předem.

Každé dítko je jiné. Některé spavé, jiné naopak. I když máte doma miminko, které uložíte do postýlky, pohladíte a ono do pár minut usne, rozhodně to neznamená, že se to časem nemůže změnit. Pak se může uspávání protáhnout a vám může dojít energie…

Metody uspávání dětí mohou nastolit řád

S uspáváním si užili své nejedni rodiče, kteří by dali cokoli za to, aby jejich dítě usnulo, aniž by tomu předcházely dvě hodiny skákání na míči, nošení z místnosti do místnosti nebo společné ležení v posteli, při kterém kolikrát usne dříve rodič než jeho potomek.

Naštěstí existuje hned několik metod uspávání, které můžete vyzkoušet. Ne každá zabere na všechna dítka, proto je potřeba zkusit, co „sedne“ zrovna tomu vašemu nespavci.

Zvednout – utišit – položit

Jednou z metod uspávání je tzv. zvednout – utišit – položit. Jde o metodu, při které sice jste s dítětem v jedné místnosti, ale nepomáháte mu usnout.

Můžete stát nad postýlkou, hladit dítko nebo pobrukovat. Pokud se dítě hodně rozpláče, zvedněte ho, utište jej a položte zpět do postýlky. Stane-li se to znovu, zopakujte, ale proces neměňte.

Doporučuje se u dětí do sedmi měsíců. U takto malých miminek může zabrat, u starších by zvednutí z postýlky mohlo být signálem, že spát nemusí.

Zkontrolovat a utišit

Při této metodě položte dítko do postýlky, pohlaďte ho a popřejte dobrou noc. Poté z místnosti odejděte, počkejte jednu minutu a vraťte se zpátky. Dítko uklidněte a ujistěte, že ho milujete, pohlaďte jej a odejděte.

Následně se snažte interval čekání postupně prodlužovat. Pokud dítě hodně pláče, choďte zpátky do místnosti co jednu minutu. Po pár dnech zkuste prodloužit na dvě minuty, pak na tři a více.

Tato metoda se doporučuje u dětí starších sedmi měsíců.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články