Máte pocit, že vaši kočičku něco trápí? Sledujte tyto signály

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Nemocne kotatko

Zdroj: Shutterstock

Jelikož by slabá kočka v přírodě jen sotva přežila, naučily se svou bolest dobře skrývat. Dokonce lépe než psi. Jak ale tedy poznáte, že je s vaší kočkou něco v nepořádku a že potřebuje vaši pomoc? Sledujte tyto signály, které vám mohou dát odpověď.

Všichni víme, jak hrdá stvoření kočky jsou. Když je něco bolí, nedávají to najevo až do poslední chvíle. Proto když už i laik rozpozná, že je s kočkou něco v nepořádku, bude to už skutečně vážné.

Změny jejího typického chování

Vždy je potřeba si uvědomit, co je pro jakou kočku přirozené a typické. Pokud je vaše kočka normálně hravá a aktivní, pokles pohybu bude značit problém.

Jiná kočka zase skutečně prospí celý den a není to nic zvláštního. To je potřeba si uvědomit. Podobné to může být i s agresivitou, nebo pokud kočka vyhledává klidná a schovaná místa.

Existují však signály, které mohou značit obecně, že vaší kočce není dobře. Jedním z nejčastějších je močení nebo kálení mimo záchod, pokud to nikdy dřív nedělala.

Může mít i psychické problémy

Pokud se tak děje, může jí něco bolet, nebo jen není v pohodě po psychické stránce. Může být ve stresu nebo nemusí být s chodem domácnosti spokojená.

Je možné, že si kočičky už tolik nevšímáte jako dřív. Nebo se jí nelíbí nový partner, který se nastěhoval. Či nový domácí mazlíček. Proto se nejdřív zamyslete, jestli nebude problém v tom.

Časté zvracení je signál, že něco není v pořádku

Dalším znakem, že není něco v pořádku, může být odlišné vylučování nebo časté zvracení. Může také přestat jíst nebo pít, nebo může začít pít naopak hodně. Určitě sledujte také, jestli neubírá rapidně na váze.

Nemocné kočky také mohou mít kašel. Buďto chrčí, nebo se jejich kašel podobá lidskému, suchému kašli. Určitě tento signál nepřehlížejte.

Důležité je si také všímat jejího těla a pohybů. Pokud více polehává, kulhá, neskáče, nebo si najednou nechce hrát, vezměte ji pro jistotu k veterináři. Je možné, že ji něco bolí.

Když se kočičky schovávají

Kočky, které něco trápí, se většinou stahují do klidných míst a schovávají se před lidmi. Znakem nemoci je také výtok z nosu a očí.

Sledujte také její změny v agresivitě. Pokud dřív agresivnější kočka sebou nechá manipulovat, není to jen klid. Může jí něco trápit.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články