Máte co do činění s patologickým lhářem? Tyto signály vám to bezpečně prozradí

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Patologickylhar

Zdroj: Shutterstock

Nikdo nemá rád, pokud mu někdo lže. Odmalička jsme vedeni k tomu, že lhát se nemá. Jsou situace, kdy je drobná lež odpuštěna – například tehdy, kdy nemůžete kolegyni v práci narovinu říci, že ta nová blůzka, za kterou utratila nehorázné peníze, jí vůbec nesluší.

Situaci mění patologičtí lháři. Jde o jedince, kteří mají nutkavou potřebu neustále lhát. Nejenže lžou, ale s oblibou také přehání a tzv. dělají z komára velblouda. Jak poznáte, že máte s někým takovým tu čest?

Kdo je patologický lhář?

„Patologický lhář je člověk, který lže opravdu hodně často a nebere ohled na následky svých lží,“ definuje velmi jednoduše a stručně choosingtherapy.com.

Patologický lhář nemá problém lhát komukoli a kdykoli o jakémkoli problému. Lži mohou být velké nebo malé, cílené nebo spontánní. Pro patologické lháře se zdá, že jejich jediným cílem je lhát.

Není lež jako lež

Máte-li ve svém okolí člověka, který hodně lže, nemusí se automaticky jednat o patologického lháře. Může lhát s jasným účelem vyhnout se problému nebo na někoho udělat dojem.

Typického patologického lháře poznáte podle toho, že jsou jeho lži rozsáhlé a příliš složité. Jeho lži také bývají nepřiměřené nebo nesouvisejí s žádným konečným cílem.

Jak odhalíte patologického lháře?

Odhalit patologického lháře nemusí být jednoduché. Někteří jedinci se do svých lží zamotají tak, že se nakonec sami odhalí. Ale zkušení notoričtí lháři jsou ve lhaní zběhlí.

Jedním ze signálů je řeč těla. „Časté dotýkání se obličeje, úst nebo hrdla může být projevem při lhaní,“ vysvětluje medicinet.com.

Pozor si také dejte na změny řečových vzorů. Opakované fráze nebo koktání mohou být známkou toho, že člověk neříká pravdu. Použití nižšího nebo vyššího hlasu může také naznačovat, že lže.

Další signály, které mohou napovědět

Patologický lhář má problém navázat oční kontakt. Pohled kamkoli jinam, nežli vám do tváře, je podvědomý způsob, jak se vyhnout očnímu kontaktu.

Varovným signálem, který navíc může působit až děsivě, je nemrkání. Někteří lidé to přeženou a zírají na vás bez mrknutí, aby dokázali, že se nebojí očního kontaktu.

Často si také protiřečí. Nutkaví lháři mají tendenci zapomínat na předchozí lži a odporují svým vlastním příběhům.

Zdroj: choosingtherapy.com, medicinet.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články