Když si děti zaslouží trest aneb jak s nimi pracovat tak, aby měly nějaký význam?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Dite trest

Zdroj: Shutterstock

Ne vždy se naše děti chovají tak, jak si představujeme. Během toho, jak nám rostou před očima, prochází hned několika fázemi, mezi nimiž je i období vzdoru. Právě tehdy, a samozřejmě nejen během tohoto období, se dítka kolikrát chovají tak, že si zaslouží trest.

Rodiče vnitřně nechtějí své děti skutečně trestat. Cítí ale povinnost nějakým způsobem zasáhnout, aby dali dětem jasně najevo, že takhle tedy ne. Jak ale s tresty pracovat tak, aby měly nějaký význam?

Úkoly s jasnou platností

Rozčiluje vás neskutečný nepořádek v pokoji vašeho dítěte, které zkrátka odmítá uklízet? Možná spoléhá na to, že vám dojde trpělivost a ten nepořádek uklidíte za něho.

Řeknete-li: „Ukliď si ten pokoj“, trvejte na jasné časové platnosti. Dítě by mělo mít k dispozici tolik času, aby zvládlo svůj úkol splnit, ale zároveň by zadaná doba neměla být příliš dlouhá, aby dítě neztratilo zájem.

Vyberte trest s ohledem na prohřešek

Přišlo vaše dítě domů později, než v kolik jste byli domluveni? Je jasné, že takové chování vyžaduje vaši reakci a za neuposlechnutí toho, co bylo domluveno, musí přijít jistý trest.

Vyberte ho tak, aby souvisel s prohřeškem. Přišlo dítko pozdě? V tom případě mu dejte takový trest, že bude muset třeba sedm dní po sobě přijít například o dvě hodiny dříve, než je jeho obvyklá vycházka. A když to splní, vycházky se prodlouží.

V rámci trestu nerušte speciální události

Nechovalo se vaše dítě tak, jak by mělo, a vy ho chcete potrestat? I když to zní lákavě a vy to možná vnímáte jako perfektní způsob trestu, nejednejte v rámci potrestání tak, že zrušíte nějakou speciální událost.

Například zákaz jít na oslavu kamaráda, o které se ví už měsíc. Nebo zákaz jít na koncert, na které má dítě půl roku koupené lístky. Vyvoláte tím jen zahořklost a z takového trestu se dítě nepoučí.

Co dělat, když dítě odpovídá „je mi to jedno“?

Dospívající děti mají na všechno odpověď. Vyjít s nimi není kolikrát jednoduché, zvláště v případě, kdy odmlouvají nebo si postaví hlavu.

Co dělat, když dítěti uložíte nějaký trest a jeho odpověď bude „je mi to jedno“? Udržte kamennou tvář. Dítě se s vámi snaží manipulovat a vy mu to nesmíte dovolit.

Odpovězte, že chápete, že je mu to jedno, ale nic to nemění na trestu, který jste mu uložili. Jakožto rodiče si musíte stát za svým.

Zdroj: empoweringparents.com, verywellfamily.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články