Kdo si hraje, nezlobí. Proč jsou pro děti hry tolik důležité

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
deti hra

Zdroj: Shutterstock

Děti milují hry. Ať jsou deskové, karetní, nebo venkovní, vždy se u nich vyřádí. Podporují přemýšlení, děti se naučí logickému myšlení, u většiny z nich rozhoduje rychlost. Hry jsou pro děti v jejich životě velmi důležité, protože je mohou naučit důležitým věcem.

Mnoho rodičů si neuvědomuje, že hry mohou být naučné. Snadno se tak mohou naučit abecedu, psaní nebo počítání, a to nenásilnou formou. Pokud je takové věci baví ještě před nástupem do školy, podporujte je v jejich rozvíjení.

Rodiče si často myslí, že si děti hrají jen pro zábavu

Děti by si měly hrát často. Pokud je necháte o samotě nebo pokud nevíte, jaký program pro ně vymyslet, nechce pracovat jejich fantazii. Když se nudí, donutí je to přemýšlet nad tím, jak se zabavit. Tím také posilují svůj mozek a určují si vlastní pravidla hry, kterou budou hrát.

Podle odborníků hra podporuje vývoj mozku. Samozřejmě se musí jednat o hry, které mají nějaký smysl. Díky dětským hrám vyroste z potomka inteligentní člověk, který si bude umět poradit s hádankami a hlavolamy.

Kreativní hry jsou u dětí velmi oblíbené. Někdy stačí dítěti nasypat do plechu na pečení trochu mouky, dodat mu vykrajovátka a plastové nádobí a může vytvářet dortíky nebo sušenky.

I takovou hrou si bystří mozek a podporuje kreativní myšlení. Můžete si vymyslet i vlastní hry, ve kterých budou režiséry právě děti. Pokud jejich pravidla nebudou dávat smysl, můžete je nasměrovat, a děti se tak budou cítit více „dospělejší“, když jim svěříte takový úkol.

Díky hrám se naučí vyjadřovat se správnými slovy a celkově zlepší slovník

Dětské hry ale nemusí být jen deskové nebo karetní. Můžete si společně zahrát hry slovní, které se hodí hlavně do auta. Naučíte tím děti mluvit, správně vyslovovat nebo si můžete vymýšlet slova, která nedávají smysl, a společně na něj přijít.

Fantazii se meze nekladnou a v autě je velký prostor nejen k takovým hrám. Můžete společně hledat určité předměty, které se venku nacházejí, nebo děti mohou určovat barvu aut, která projedou kolem vás.

Některé děti špatně snášejí prohru, ale je nutné je naučit, že vždycky v každé hře někdo prohraje a není nutné být vždy vítězem. Naučí se tak krotit své emoce, což se jim bude v životě hodit.

Hrou si děti zlepší nejen fyzičku, ale také duševní zdraví. Navíc se naučí dodržovat pravidla a taky se společně domlouvat, například na strategii hry, aby společně zvítězily.

Hry jsou plus i pro rodiče, protože díky hrám s dětmi se utužují vztahy. Stačí si s nimi sednout, otevřít Člověče, nezlob se nebo pexeso. Mnoho dospělých baví také lego. I u něj se dá zažít mnoho legrace.

Autor: Raina Tomanová

Související články