Jak udržovat kusové koberce v čistotě? Průběžná údržba je základ!

od Nikola Jaroschová
DomovKomerční sdělení
   2 minuty čtení
Cisteni koberce

Zdroj: FotoDuets / Shutterstock.com

Koberce má doma většina lidí. Navzdory celé řadě dalších podlahových krytin na ně nedáme dopustit a to především pro jejich nesporné výhody – pěkný vzhled, příjemný povrch, tlumení hluku. Oblíbené jsou také kusové koberce, které nachází místo nejen u sedaček v obýváku, ale také na podlaze v dětských pokojích. Jak koberce udržovat čisté a prodloužit tak jejich životnost?

Každodenní vysávání udrží kusové koberce čisté

Asi nejjednodušším způsobem, jak udržovat koberce u vás doma v čistotě, je jejich každodenní vysávání. I když se vám do luxování zrovna nechce, protože to není nejoblíbenější činnost, zachováte tak dlouhodobě jejich pěkný vzhled.

Důležité není jen vysávat opravdu důkladně, ale především zvolit vhodný typ vysavače. Na některé druhy koberců postačí stroj s plochou sací hubicí, jiné vyžadují použit elektrického rotačního kartáče – například dětské koberce s hustě střiženým vlasem nebo vpichované kusové koberce. Rotační kartáč regeneruje silně namáhané vlákno a spodní rotující kartáč zase odstraní nečistoty a to i z hloubky vláken koberce.

Nejen dětské koberce často „zdobí“ skvrny. Jak si s nimi poradit?

Nejeden rodič již stál před výzvou v podobě skvrny na koberci v pokoji dětiček. Dětské koberce jsou často cílem vylitého nápoje, rozpatlaného jogurtu nebo se na nich s oblibou objevují čmáranice od fix či pastelek.

Ať už je skvrna jakéhokoli původu, je potřeba, abyste se do její likvidace pustili co možná nejdříve. Čím dříve se dáte do boje proti skvrně, tím větší je šance, že se nestihne nasát do vláken koberce a půjde tak snáze odstranit. K čištění používejte jen speciální a k tomu určené prostředky. Neexperimentujte.

Pravidelná impregnace koberců

Možná jste se s pojmem impregnace setkali při nákupu nové obuvi. I kusové koberce lze impregnovat. U spousty koberců je impregnace vláken samozřejmostí už z výroby. Po určité době ale dochází k jejímu opotřebení a je potřeba impregnaci zopakovat. Jak poznáte, že impregnace už má to nejlepší za sebou? Na kobercích se například začnou objevovat vyšlapané cestičky, může se také mnohem rychleji špinit.

Impregnaci lze obnovit použitím speciálního přípravku. Impregnace má životnost pohybující se okolo 3 let, proto se nemusíte bát, že tento úkol budete provádět příliš často.

Autor: redakce

Související články