Jak posílit vztah rodiče a dítěte. Komunikace a společný čas je klíčem úspěchu

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Jak posilit vztah rodic dite

Zdroj: Shutterstock

Mezilidské vztahy mohou nabírat různé podoby, mezi ty nejdůležitější ale rozhodně patří vztahy v rodině, a zejména pak mezi rodiči a dětmi. Jak a proč si s potomkem vybudovat pevný a pozitivní vztah?

Každý z nás chce být svým potomkům tím nejlepším rodičem a příkladem. Důležitým aspektem pro splnění tohoto cíle je vybudovat si vzájemně co nejbližší vztah. Děti totiž potřebují od svých rodičů nejen slyšet, jak moc je mají rádi, ale také to cítit.

Vztahy jako klíč k úspěchu

Vztah mezi rodičem a dítětem významně ovlivňuje psychický, emocionální i sociální vývoj dítěte. Má tak nezpochybnitelný vliv na to, jaká osobnost se z potomka vyvine.

Když to úplně zjednodušíme, pozitivní, úzký vztah dítěte s rodičem ovlivňuje, jak úspěšná naše ratolest ve svém životě bude.

Ačkoliv mnoho rad zní, že máme s dětmi trávit co nejvíce času a například se každý den potkávat u společné večeře, není to úplně ta správná cesta.

Po loňském roce, kdy jsme byli všichni spolu doma opravdu hodně, totiž u řady rodin došlo naopak ke zhoršení vztahů.

Kvalitní a přítomný společný čas

Společně strávený čas je bez pochyby důležitý, ale platí pravidlo, že vítězí kvalita nad kvantitou. Je tedy zásadní, abyste se v daném okamžiku na sto procent věnovali jen své ratolesti a byli zkrátka přítomní.

Dalším krokem na cestě k lepším vztahům je vnímavost. Snažte se vnímat svého potomka a nalaďte se na jeho emoční vlnu.

Nahraďte tresty disciplínou

Trestání je nejběžnější způsob, jakým svůj vztah s dítětem narušujeme. Zkuste být důslední a své děti učit, vést a opravovat méně represivním způsobem.

Ačkoliv jsou děti méně zkušené než jejich rodiče, neznamená to, že nejsou lidé. Zkuste své dítě více respektovat jako osobnost. Znamená to také to, že mu dáte volnější ruku v rozhodování.

Nesmíme zapomenout na komunikaci. Poslouchejte, co vaše dítě trápí, mluvte s ním otevřeně a učte ho, jak by mělo komunikovat s ostatními.

Vztahy se v průběhu života vyvíjí a u dětí k těmto proměnám dochází poměrně rychle. Z počátečního naprosto závislého tvorečka se v průběhu pár let stane pubertální dítě, které rodiče vnímá jako trapné dospělé. Pro rodiče však platí jediné, své dítě milovat nehledě na to, v jaké životní etapě se zrovna nachází.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články