Jak motivovat dítě, které nechce nic dělat

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Jak motivovat dite

Zdroj: Shutterstock

Pohled na znuděné dítě, kterému se nechce absolutně nic dělat, je pro každého rodiče velmi bolestivý. V našich očích jsou totiž naše děti ty nejšikovnější a nejnadanější. Vkládáme do nich velké úsilí a přejeme si vidět, jak zdolávají velké cíle.

Proto nás netěší pohled na dítě, které nemá motivaci cokoli dělat. Termín „nemotivované děti“ možná zní jako z jiného světa, ale divili byste se, kolik rodičů právě tento problém řeší. Jejich děti jsou nemotivované, bez chuti něco dělat.

Proč dětem chybí motivace?

Máte doma dítě, kterému se nechce nic dělat? Které nemá o nic zájem? Které byste museli doslova nutit, aby něco podniklo? Pak jste na správném místě.

A buďte si jistí, že tento v očích rodičů mnohdy bolestivý problém neřešíte sami. Hned na začátku je nutné podotknout, že vaše dítě není líné. Ano, nedostatek motivace lze zaměnit za lenost, ale opravdu za tím lenost není.

Čím to tedy je, že dětem chybí motivace? Důvodů může být více. Jedním z nich je přesvědčení dítěte, že nic, co udělá, nemá smysl. Podle vědců za tím stojí nedostatek dopaminu, za jehož nízkou hladinu může například stres, porucha pozornosti, nebo dokonce trauma.

Jak se zachovat, když máte doma nemotivované dítě?

Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Máte-li pocit, že i vás se týká problém v podobě nedostatku motivace u vašeho dítěte, začněte tím, že budete pozorovat jeho duševní stav. Pozorujte jeho chování a hledejte známky duševních problémů.

Ujistěte se, jestli vašemu dítěti opravdu chybí motivace dělat cokoli, nebo jestli je to spíše tak, že nechce dělat to, co byste vy sami chtěli, aby dělalo. Pokud ho nezajímá příprava do školy, psaní úkolů nebo domácí práce, ale baví se s kamarády, hraje s nimi hry a podobně, pak je to přesně ten případ.

Zaměřte se na schopnost vašeho dítěte se soustředit. Děti trpící poruchou ADHD mnohdy působí jako nemotivované, ale příčina je přitom někde jinde. Ne každé dítě s ADHD vykazuje příznaky hyperaktivity, většinou jsou nepozorné a neschopné se soustředit. Tehdy je na místě požádat o pomoc odborníka.

Zjistěte, co vaše dítě dokáže motivovat

Zjistit, co přesně dokáže vaše dítě motivovat, může být jako hledání jehly v kupce sena. O něco schůdnějším postupem může být zařazení aktivit, které podporují dopamin.

Možná se vám nelíbí, že vaše dítě trávilo tolik času u hraní na počítači, proto jste mu to zakázali. Právě to ale může být způsob, jak zvýšit hladinu dopaminu v mozku, díky kterému se pak člověk cítí lépe.

Hraní počítačových her nemusí být špatné, chce to jen tuto dětskou zálibu správně uchopit a držet se hesla „všeho s mírou“.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články