Intimita po porodu. Co očekávat a jak se na první milování po narození potomka připravit

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
par sex

Zdroj: Shutterstock

První milování po narození dítěte provází možná ještě více otazníků, než když se milujete poprvé. Budu se partnerovi líbit? Bude to pořád tak skvělé? Nebude mě to bolet? Neexistuje univerzální odpověď. Jak se tedy s těmito otazníky popasovat, aby bylo milování zase to pravé ořechové?

Porod je pro všechny ženy bolestivou záležitostí, a to bez rozdílu, zda miminko přišlo na svět přirozeně, nebo ne. Navíc během těhotenství a po porodu dochází v ženském těle k hormonální bouři, která potřebuje nějaký čas na zklidnění.

Dejte tělu čas

Základní radou je nikam nespěchat. Neexistuje ideální časový interval, ale všeobecně doktoři doporučují počkat alespoň čtyři až šest týdnů po porodu.

Roli hraje také to, jakým způsobem jste své dítko na svět přivedla. Při přirozeném porodu může dojít k poranění či nastřižení, a tím pádem je třeba nechat vše zahojit.

Kromě fyzického zotavení je třeba také přizpůsobit svůj život dalšímu členovi rodiny. S miminkem se musíte sžít, najít si svůj rytmus, a navíc kojení také může snižovat libido.

Ideální je s pohlavním stykem počkat až do první kontroly u gynekologa, který zkontroluje, zda je vše v pořádku a vaše děloha se správně zavinuje.

Nebojte se zapojit pomocníky

Zvažte také možnost používání antikoncepce. Není dobré hned po porodu otěhotnět, a ačkoliv se ještě pravidelná menstruace nedostavila, neznamená to, že nemůžete znovu počít.

První pohlavní styk po porodu by měl být chráněný, jelikož jsou ženské intimní partie náchylnější k různým infekcím.

Problémem bývá také suchost, což znamená, že vám sex může být nepříjemný, a dokonce není výjimkou, že ženy začnou krvácet. Tento problém se ale dá snadno vyřešit za pomocí lubrikantu.

Jiné ženy může trápit přílišná volnost a pocit, že v nich partner doslova plave. Tím pádem dojde ke ztrátě požitku ze sexu. I tohle ale lze řešit, a to posilováním pánevního dna.

Mluvte o svých pocitech

Hlavní je začínat opravdu pomalu, pozvolna a netlačit na pilu. Nenechte se odradit prvními neúspěchy. Péče o miminko je fyzicky i psychicky náročná a únava může mít na naše uspokojení velký vliv.

Nepodceňujte také správnou komunikaci. Svěřte se svému partnerovi se vším, co vás trápí, ujistěte se, že navzájem chápete všechny své pocity.

U většiny žen nejpozději do jednoho roku dojde k návratu do normálu a opět jim milování přináší to pravé uspokojení. Jak se říká, čas je nejlepší lék.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články