Chlapec, nebo dívka? Známe mýty, které jsou jen babskými povídačkami

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Tehotenstvi

Zdroj: Shutterstock

I když vám lékař řekne, že čekáte holčičku, pro případ, že by se spletl, před porodem uvádíte i jméno pro chlapečka. Kdyby náhodou. Vypadá to tedy, že nikdy nelze zcela stoprocentně říci, co se vám narodí. A to i přesto, že existuje celá řada mýtů, které tvrdí opak. Píše o nich server Whattoexpect.com.

Samozřejmě jsou tu nějaké malé odchylky, které mohou naznačit nebo zvýšit vaše šance. Ani po lékařově ujištění ale často stoprocentně nevíte, zda chováte pod srdcem chlapce, nebo dívku.

Vědci podle whattoexpect.com tvrdí, že například pokud v začátcích těhotenství trpíte výpadky paměti, je vyšší pravděpodobnost, že budete mít dívku. Pokud máte v prvních týdnech těhotenství stres a silné bolesti hlavy, možná to bude chlapec.

Pokud jíte během těhotenství hodně a stále máte hlad, je pravděpodobnější, že budete mít chlapce. A pokud vám najednou nechutná ani vaše oblíbené jídlo, bude to možná holčička. Jenomže to jsou pouze pravděpodobnosti a nikdy nelze určit úplně jistě, co se vám narodí.

A už vůbec to nemůžete nijak svým jednáním ovlivnit.

Počet tepů za minutu

Jedním z nejznámějších mýtů je ten, že pokud vašemu dítěti tepe srdce rychlostí 140 tepů za minutu a více, budete mít dívku. Pokud pomaleji, narodí se vám prý chlapec. Studie z roku 2006 ale potvrzuje, že rychlost tepu srdce dítěte nemá s jeho pohlavím nic společného.

V jakém místě je dítě umístěno

Jedna z babských povídaček říká, že pokud máte dítě v břiše vysoko u žeber, pravděpodobně se vám narodí holka. Pokud se vám ale boule na břiše udělá nízko a visí spíše u pasu, bude to kluk.

I tohle je nesmysl, protože podle vědců tvar a poloha vašeho břicha v těhotenství souvisí spíše s tím, kolik měříte a vážíte a kolik během prvních týdnů po otěhotnění přiberete. Takže na pohlaví miminka to nemá vliv.

Slané a sladké

Souvisí nějak vaše chutě v těhotenství s tím, zda se vám narodí holka, nebo kluk? Podle vědců nikoli. Mnoho lidí i tak ale věří tomu, že pokud vás láká spíše sladké, znamená to holčičku, slané pak má ukazovat na chlapce.

Ukradly vám krásu?

Pokud máte najednou v těhotenství suchou pleť, dělají se vám pupínky nebo vám vznikají vrásky, podle babských povídaček se vám má narodit holčička. To je spojené nejen s hormony, ale také s příběhy, které jsou založeny na bájích a pověstech.

Ženám, kterým se dělají vrásky, prý kradou jejich nadcházející dcerky krásu, aby mohly být po mamince dlouho nádherné a s pěknou pletí. Naopak, pokud se na vás žádná změna neprojeví, má se vám narodit chlapeček.

I to je ale podle vědců nesmysl. Hormony působí v obou případech a na vaší pleti se mohou, ale nemusí projevit změny stejně jako i na zbytku vašeho těla. S pohlavím vašeho dítěte nemá vaše pleť nic společného.

Tmavé bradavky

V těhotenství jsou přirozeně vaše prsa najednou více citlivá a bradavky se vám zvětší. Některé ženy prožívají změny více, jiné téměř neznatelně. Pokud máte najednou tmavší oblast okolo bradavek, prý to značí narození chlapce.

Jak tvrdí healthline.com, během těhotenství pouze placenta vylučuje hormony, které vaše tělo mění. A je jedno, co se děje s vašimi prsy, pohlaví dítěte podle toho určit nelze. To vám prozradí leda v pokročilém stádiu těhotenství ultrazvuk, i tak ale existují případy, kdy se lékaři zmýlili.

Zdroj: whattoexpect.com, today.com, healthline.com

Autor: Shani Maiová

Související články