Chcete pěstovat salát? Tohle byste o něm měli vědět

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
pestovani salat

Zdroj: Shutterstock

Salát patří mezi druh zeleniny, který zvládne vypěstovat v podstatě kdokoli. Rozhodně se toho nemusí bát ani začátečník bez předchozích zkušeností. Nejen že je opravdu nenáročný, ale navíc roste tak rychle, že nad tím budete žasnout.

Věřili byste tomu, že v loňském roce vzrostl počet amatérských pěstitelů? Když vám prozradíme, že za to mohla pandemie koronaviru, která nás „uvěznila“ doma, a často jedinou možností, jak trávit volný čas, bylo právě zahradničení, pak už se vůbec ničemu divit nebudete. Ani letos není situace nejrůžovější a mnoho lidí se rozhodlo pokračovat ve své nově nalezené zálibě.

Na pěstování salátu nic složitého není. Co byste o něm měli vědět?

Vlastní zásoba čerstvého salátu, pro který si můžete kdykoli skočit na zahradu, vyjmout jej ze záhonku a následně připravit tak, jak to máte nejraději – uznejte sami, že je to představa více než lákavá. O to lákavější díky různorodému využití salátu, ze kterého se dá připravit nejedna dobrota.

Jak už jsme zmínili, na pěstování salátu nic složitého není. Pokud s tím letos hodláte začít, máme pro vás pár informací, které se vám budou hodit.

Kdy je správný čas?

Mnoho lidí si doma začíná předpěstovávat salát už v únoru. Je to proto, že rostlinky, které se takto předpěstují doma, se pak na zahradě lépe uchytí a jsou odolnější než kupované sazenice.

V březnu je pak možné doma předpěstovaný salát sázet do fóliovníku nebo do skleníku, kde budou zespodu zahřívané kořínky.

V dubnu poté přichází tzv. boom, kdy se sází a vysévají i jiné druhy zeleniny. Tehdy můžete, samozřejmě s ohledem na počasí, vysadit do záhonku také salát.

Jak je to s půdou?

Salát není náročná zelenina, ale určitě mu uděláte radost, když mu zajistíte dobře odvodněnou, vlhkou půdu se spoustou organické hmoty.

Salát potřebuje dusík, díky jehož dostatku se budete moci těšit z bohaté úrody krásně velkých a šťavnatých listů. Zkrátka radost pohledět.

Jaké vybrat místo?

Ačkoli se říká, že se salátu nejvíce daří na sluníčku, na kterém také nejrychleji roste, je to zároveň zelenina, která klidně snese i trochu toho stínu.

Šest až osm hodin slunečního světa je dostačující, stín zase umožní salátu trochu si odpočinout a nemusíte se bát – na jeho rychlost růstu nebo velikost to nebude mít vliv.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články