Zuzana Burianová se proslavila díky Semaforu. Dnes pořádá babince ve Švýcarsku

od Šárka Cvrkalová
   2 minuty čtení
zuzana burianova

Zdroj: Profimedia

Zuzana Burianová byla na sklonku 60. let minulého století jednou z nejpůvabnějších žen. Byla považována za idol, a dokonce i sexbombu své doby. Proslavila ji především kariéra v divadle Semafor. Dnes už je nějaký ten čas důchodkyní a žije spokojeně ve Švýcarsku.

Původně se vyučila elektromechaničkou. V patnácti letech začala hrát amatérsky v divadle Paradox. Tam se uchytila především proto, že uměla hrát skvěle na kytaru, píše web Krajské listy. Později získala hlavní roli ve filmu Chlapec a srna a prosadila se i jako herečka.

Na internetu existuje řada nesrovnalostí, o kterých často Zuzana mluví. Podle jejích slov je například nesmysl, že pro Semafor ji objevil její první muž, režisér Jan Roháč. Věc se má úplně jinak.

„Na návštěvu k nám dorazil režisér Jaromír Vašta. A hned prohlásil, že bych se mu hodila. Jestli si prý chci vydělat 40 korun, mám za ním přijít do televize,“ vypráví Burianová pro časopis Staré dobré časy. Odsud už to bylo do divadla kousek. Právě Semafor se stal tím, díky čemu je dnes herečka a zpěvačka slavná, ačkoli už je dlouho v důchodu.

Pramínek vlasů

Jednu z životních událostí, na kterou Zuzana nikdy nezapomene, prožila při natáčení písničky Pramínek vlasů. „Měla jsem na hlavě přidělaný cop, který mi na konci Jiří Suchý odstřihl,“ vzpomíná. „Já jsem mu pak řekla, že se jmenuji Zuzana, a on mě pozval rovnou do Semaforu.“

Celý život se Zuzana potýká s tím, že se jí lidé ptají, kdo je jejím otcem. „Když jsem chodila do tanečních, řekla mi jedna paní, že jsem víc podobná tatínkovi než mamince. Když jsem se ptala, odkud zná mého otce, řekla mi, že Vlastu Buriana zná snad každý,“ vzpomíná herečka.

Se smíchem dodává, že dcerou slavného umělce rozhodně není. Trvá ale na tom, že její příjmení není Buriánová, ale Burianová. Lidé si to často pletou. A to dokonce i dodnes, prozradila v rozhovoru pro časopis.

Užívá si důchodu

V roce 1990 se Burianová definitivně odstěhovala do Švýcarska. Tam se rozloučila se svou pěveckou kariérou a rozhodla se, že si chce užívat zaslouženého odpočinku. „Hned po přestěhování jsem začala pracovat na půl úvazku jako kuchařka,“ říká.

Její pečená kachna s karlovarským knedlíkem a červeným zelím se stala vyhlášenou. Lidé v zemi recept příliš neznali a Zuzaninu kuchyni si velmi rychle oblíbili.

Dnes už si Zuzana užívá svého důchodu. Vaření je stále její vášní, dál ale miluje také své domácí mazlíčky, má psa a několik koček.

Co zbožňuje ze všeho nejvíce, jsou její takzvané babince. Ty podle svých slov pravidelně pořádá zhruba pro 20 žen svého věku, se kterými se schází a probírají starosti běžného života. Po divadelních prknech se jí údajně nestýská.

Zdroj: Krajské listy, Super, časopis Staré dobré časy

Autor: Shani Maiová

Související články