Jak poznat, že vaše tělo zadržuje vodu? Poradíme, jak s takovým problémem naložit

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Telo voda

Zdroj: Shutterstock

Lidské tělo se skládá ze 60 % z vody. To znamená, že voda představuje polovinu až dvě třetiny lidské hmotnosti. Ačkoli je ale voda životně důležitá pro fungování lidského organismu, někdy je jí v těle nadbytek a může být příčinou toho, že člověk váží více, než by si přál.

Pokud tělo nedokáže vodu odstranit, jedná se o takzvanou retenci, kterou většina lidí zná spíše pod obecným názvem zadržování vody. To se sice dá snadno léčit, ale může být známkou toho, že něco není v pořádku.

Pokud tedy trpíte zadržováním vody v dlouhodobém hledisku, je vhodné se poradit s doktorem, aby nedocházelo k nějakým závažnějším problémům uvnitř vašeho těla. Jak ale zadržování vody poznat a co se s ním dá obecně dělat?

Příznaky retence vody

Prvním významným příznakem toho, že vaše tělo zadržuje vodu, jsou otoky končetin. Obvykle se jedná především o kotníky a oblast chodidel, mnoho lidí si to ale hned nespojí s vážnými problémy a s lékaři konzultuje problém poměrně pozdě.

Otok se dá poznat i jednoduchým stisknutím chodidla nohy. Jemně ji sevřete palcem a ukazovákem na chodidle, lýtku či kotníku, a pokud je otok přítomen, na kůži se objeví varhánky podobné těm, které máte na rukou, pokud jste dlouho ve vodě.

Pokud se snažíte zhubnout, držíte diety, cvičíte, ale stejně se vám nedaří, možná za to může právě zadržovaná voda. Nevyloučená voda udržuje vaši váhu, takže ačkoli tuky mizí, hmotnost zůstává stejná.

Lidé s nadváhou navíc zadržují více vody. Je to tím, že spotřebovávají více kalorií a mají tendenci konzumovat vyšší množství sodíku. Ten výrazně přispívá k zadržování vody v těle.

Mnohdy se tekutiny hromadí v místech, kde mohou způsobit i zdravotní problémy spojené se záněty nervů a nepohodlím. Může docházet například k zánětu karpálního tunelu nebo k bolestem v zádech a za krkem.

Zdravý životní styl jako prevence

Ačkoli je někdy zadržování vody dědičné, v mnoha případech za to může nezdravá strava, a především celkově špatný životní styl. Prevencí tedy je konzumovat vhodné potraviny a alespoň občas dopřát tělu nějaký pohyb.

Snažte se vynechávat potraviny z bílé mouky a také přesolená jídla. Ty totiž vedou k narušování rovnováhy v těle a následně také k zadržování vody v něm. Stejně je to s umělými dochucovadly a konzervanty.

K zadržování vody přispívá i sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Pokud tedy víte, že je vaší prací sedět 8 hodin denně za počítačem, jděte si alespoň dvakrát týdně zaběhat či zaplavat.

Může se zdát jako paradox, že zadržování vody podporuje i nedostatečný příjem tekutin. Jenomže tělo na malý příjem vody reaguje tak, že začne s úsporou té, kterou mu dodáte. Proto si ji usazuje a odmítá ji vylučovat.

Nakonec existuje celá řada doplňků stravy a vitamínů, které vašemu tělu dodají potřebné látky, aby se voda z těla automaticky vyplavovala. Pokud žádný z předchozích kroků nepomohl, poraďte se v lékárně, nebo konzultujte problémy se svým lékařem.

Zdroj: vlasta.cz, zeropill.cz, dama.cz
Autor: Shani Maiová

Související články