Takhle poznáte, že máte vedle sebe pasivně agresivního člověka

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
agresivita

Zdroj: Shutterstock

Každý dokáže bezpečně rozpoznat agresivního člověka. Někdo zvyšuje hlas, jiný se uchyluje k výhrůžkám, další dokonce zajde tak daleko, že se dopustí fyzického týrání nebo násilí. Málokdo už ale pozná, kdy je člověk tzv. pasivně agresivní. A možná někoho takového máte doma.

Pasivně agresivní chování je nenápadné a o to záludnější. Je daleko těžší ho rozpoznat. Zatímco agresivitu je snadné vyvolat, pasivně agresivní chování je těžší vyjádřit slovy. Co to pasivně agresivní chování je a jak poznáte, že člověka, který jím trpí, máte vedle sebe?

Co znamená, že je člověk pasivně agresivní?

Určitě nebude na škodu hned zkraje vysvětlit, co to vlastně znamená pasivně agresivní chování. V čem je tak záludné a proč je potřeba mít se před ním na pozoru?

Pasivně agresivní člověk nereaguje přehnaně, nepoužívá násilí a hrubou sílu. Existují rozdíly v tom, co si pasivně agresivní člověk myslí a co říká.

Může se proto zdát, že pasivně agresivní člověk souhlasí s prosbou jiné osoby. Jenže zdání klame. Místo toho, aby vyhověl jeho žádosti, může vyjádřit hněv, dělat naschvály.

Jak se projevuje pasivní agresivita?

Mezi základní projevy pasivně agresivního chování patří například cynický, mrzutý, či dokonce nepřátelský přístup.

Řadí se sem také časté stěžování si na pocit nedocenění, tito lidé se cítí podvedení a na tyhle pocity poukazují. Zmínit musíme také zlost nebo odpor vůči požadavkům a prosbám druhých lidí. Jinými slovy neochotu.

Pasivní agresivita se mimo jiné může projevovat také tím, že daný člověk schválně a vědomě odkládá pomoc druhému, dělá úmyslné chyby.

Jak poznáte, že máte po svém boku pasivně agresivního partnera?

Možná máte pocit, že je vaše drahá polovička přesně ten případ, ale nejste si jistí? Existují nějaké signály, které by vám napověděly, zda je váš partner pasivně agresivní, a vy byste se měli mít na pozoru?

Jednou ze známek pasivně agresivního člověka je odpor k vyjádření pocitů. V praxi to vypadá tak, že je na daném člověku jasně vidět, že mu něco vadí, něco ho trápí – jinými slovy něco není v pořádku.

Vy se logicky zajímáte, chcete mu pomoci. Když se ale zeptáte, co se děje, odpoví, nebo dokonce odsekne, že nic. Odmítá se svěřit, pak se ale cítí ublíženě, že jste mu nepomohli.

Backhendové komplimenty

Výborným znakem pasivně agresivního chování jsou tzv. backhendové komplimenty. Že netušíte, co to vlastně je?

Jde o takový ten typ komplimentu, kdy vám dotyčný řekne: „To jsou ale krásné šaty,“ čímž vás na jednu stranu potěší, ale vzápětí dodá: „Takové se nosily už před lety,“ a tím ve vás vyvolá nepříjemné pocity.

Pasivně agresivní partneři také často používají v komunikaci věty typu: „Nechci být zlý/zlá, ale…,“ nebo třeba: „Myslím to dobře…,“ či snad: „Nesoudím tě, ale…,“ a podobně.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články