Zahoďte polštář. Vaše páteř vám poděkuje a přinese to i mnoho dalších benefitů

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Spani bez polstare

Zdroj: Shutterstock

Polštáře jsou pravděpodobně v každé domácnosti. Nejen v ložnici, ale i v obývacím pokoji jich máme celou řadu. Ladíme je barevně, aby se nám hodily do bytu, kromě dekorační funkce ale mají ještě jednu: pomáhají nám cítit se pohodlně.

Ačkoli je skvělé se přes den zabořit do polštářů, například když odpočíváme u své oblíbené knihy nebo se díváme na televizi, podle mnoha lékařů je zdravější spát úplně bez polštáře.

To ale řadu lidí nezajímá. Někteří mají polštářů hned několik, některé pod hlavu, jiné pod nohy, některé na objímání. A pokud patříte k těm, kterým stačí jeden polštář, jste vlastně výjimeční. Přesto i ten jeden jediný byste měli dát před spánkem stranou.

Vyhněte se bolesti zad

Možná se vám může zdát nepřirozené spát na rovném povrchu, pravda ale je, že už naši předkové tak spávali a je to zkrátka něco, co je pro člověka od přírody přirozené. Jakmile usneme, tělo si samo poradí a pod hlavu si dáme ze spánku například ruku.

Někdy je to nepohodlné, podle chasedentalsleepcare.com ale dlouhodobě spaní bez polštáře pomáhá s prevencí problémů s páteří a proti bolesti zad. Existují samozřejmě drahé polštáře, které jsou kvalitní a mohou nám pomoci, většina lidí ale spí na klasických polštářích, které našim zádům neprospívají.

Bolest za krkem bude minulostí

Příliš měkké polštáře narušují průtok krve do krku. Příliš tvrdé polštáře nám zase ohýbají krk do nepřirozených poloh. Ani v jednom případě se nejedná o něco, co by bylo pro naše tělo prospěšné.

Pokud budete spát na rovném povrchu, vaše hlava bude spočívat v přirozené poloze, se kterou se tělo dokáže vyrovnat. Zabraňuje také poškození nervů a namáhání svalů, takže bolest, kterou možná někdy ráno cítíte, bude rázem pryč.

Konec bolestem hlavy

Ačkoli se říká, že pokud vás bolí hlava, měli byste si jít lehnout, někdy se stává, že ráno člověk vstává celý rozlámaný, a navíc ho šíleně bolí hlava. To může být způsobeno tím, že se mu během spánku nedostávalo do mozku dost kyslíku.

Samozřejmě nejde o to, že by byl kyslíku nedostatek takový, aby se nám stalo něco závažného, přesto však poloha, ve které s polštářem spíme, má na bolesti hlavy vliv. Spaní bez něho nám s tímto problémem pomůže.

Snížení stresu díky spaní na rovném povrchu

Někdy sebou člověk ve spaní hází, přetáčí polštář ze strany na stranu, naklepává ho a přemýšlí, jak si lehnout. I několikrát za noc se probudíme, abychom si udělali lepší pohodlí. A to nemluvíme o tom, jak moc se vrtíme ve spánku.

Nekvalitní spánek má vliv na naše nervy. Pokud se dobře nevyspíme, jsme unavení, podráždění a často může docházet k různým psychickým poruchám, pokud se tato situace opakuje dlouhodobě. Spaní bez polštáře tento problém řeší.

Zabráníte akné na obličeji

Možná vás to překvapí, ale spaní bez polštáře ve skutečnosti může pomoci tomu, aby byla vaše pleť čistší a abyste se vyhnuli akné, které vás už dlouhou dobu otravuje. Jak je to možné?

Na polštáři, do kterého boříme hlavu, se hromadí nečistoty a bakterie, které se nám dostávají na obličej a pupínky způsobují. Navíc se více potíme obklopeni měkkými věcmi, takže pokud spíme na rovném povrchu, je šance vzniku akné skutečně nižší.

Zdroj: chasedentalsleepcare.com, healthline.com, medicalnewstoday.com
Autor: Shani Maiová

Související články