Recept na fialkové víno z Barokní apatyky

od Nikola Jaroschová
   < 1 minuta čtení
fialka vino

Zdroj: Shutterstock

Je jejich čas  a když zaběhnete do obchodu pro kvalitní bílé víno, máte parádní voňavý lék na uvolnění dýchacích cest. Recept je z barokní apatykářské knížky od Vladislavy Mlady Jiráskové. Víte, že fialky jsou nejen na uvolnění hlenů, nosu, rýmy, krku a všech těch pozdně zimních a jarních neduhů vlekoucích se… no vlastně jako ta rýma.

Nejprve si ale dáme recept na fialkové víno

Víno z fialek na uvolnění dýchacích cest.

  • 7 hrnků fialek
  • 1 l kvalitního bílého vína

Postup

Květy fialek nechte odstát ve víně 1 týden. Poté přeceďte do lahve a skladujte v chladnu. Užívejte 1x denně podle potřeby malou sklenku.

Ovšem na co všechno violka je?

Violka vonná

Fialky jsou lidovým názvem pro violku vonnou. Nejdůležitější léčivou látkou v nich jsou saponiny, které uvolňují hleny a podporují vykašlávání.

Další látky glykosidy, violin, vonná silice, hojivé slizy nebo metyl-salicylát pak pomáhají v hojení zanícené sliznice v krku. Příznivě působí i na astmatické problémy nebo na bolesti hlavy z nachlazení, při zánětu dutin.

Violky také platí za močopudnou bylinku, je i součástí čajů pro ženy, kdy zlepšuje problémy s menstruací a menopauzou. Při vnějším použití zlepšuje kvalitu pokožky, hojí a oplachy vlasů zastaví jejich vypadávání a podpoří růst.

Obsahuje také vitamín A a C, to pro případ, že byste se rozhodli kvítka kandovat nebo jimi oživit jarní salát.

Zdroj: V. M. Jirásková: Receptář z barokní apatyky U svaté Alžběty, Eminent, 2018
Autor: redakce

Související články