Bolí vás v krku? Těmto potravinám se raději vyhněte

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Bolest v krku

Zdroj: Shutterstock

Bolest v krku někteří prožívají, pro jiné to ale není žádná nemoc a bez problému s ní chodí i do práce. Jediný rozdíl je přece v tom, že nemohou na své podřízené křičet tak nahlas. Ve skutečnosti bychom si ale i s obyčejným škrábáním v hrdle měli odpočinout, a především se vyhnout některým potravinám.

Někdo zajde do lékárny a koupí si sirup. Jiný si nechá napsat neschopenku od doktora, dává si doma zábaly na krk a nakládá se do horké vany. Někdo ale bolení v krku neřeší a čeká, že přejde samo.

Ať už patříte k těm, kteří bolest v krku prožívají, nebo máte za to, že o nic nejde, rozhodně chcete, aby problém zmizel co nejdříve. V takovém případě je dobré vyhnout se jídlům, která vaše podrážděné hrdlo ještě více ničí.

Citrusové plody

Pokud milujete ke snídani skleničku pomerančového džusu, raději si ji odpusťte, dokud vám nebude lépe. Možná vám někdo připravil vodu s citronem, aby se vám brzy udělalo dobře. Je přece plná vitamínů, no ne?

Pravda je ale taková, že kyselé látky v tomto ovoci sice pomohou vaší imunitě, nicméně bolavý krk ještě více podráždí a vy se budete možná cítit hůře než před pár hodinami. Raději si dejte vlažný čaj.

Krekry a chipsy

Pokud je vám špatně a myslíte si, že si zlepšíte náladu pytlíkem chipsů, není to dobrý nápad. Obvykle totiž bývají kořeněné, což rozhodně není pro bolavý krk vhodné. A i kdybyste si koupili ty nejobyčejnější, budou obsahovat minimálně sůl.

Soleným a kořeněným jídlům by se měl člověk obecně s bolestmi v krku vyhýbat, protože hlen, který se mu v něm tvoří, tyto látky zachytává a ony potom v hrdle působí další řadu problémů a bolestí.

Někdy bývá lidem s bolestí v krku špatně také od žaludku a myslí si, že suché krekry mu pomůžou, protože po nich nebude zvracet. Ani to ale není dobrý nápad, suché neochucené krekry zase mívají ostré hrany, které krk více rozdráždí.

V takovém případě se doporučují piškoty, které se předem rozmočí v čaji, nebo suchý rohlík, který je před polknutím potřeba pořádně rozkousat. Do žaludku krkem snadno sklouzne banán, který by vám měl pomoci i při pocitu nevolnosti proti zvracení.

Syrová zelenina

Podobně jako u citronů a pomerančů, i u zeleniny si mnoho lidí myslí, že je plná vitamínů, tudíž hned léčí všechny problémy. Jenomže opak je pravdou. Největším problémem jsou rajčata, která jsou kyselá a na krk působí stejně jako citrusové plody.

Ani syrové okurky, mrkev nebo paprika příliš nepomáhají, protože jsou ostré a velmi špatně se polykají. Pokud chcete do těla dostat vitamíny, můžete si mrkev společně s jablkem rozmixovat na smoothie.

Nicméně mrkve použijte větší část a jablko přidejte jen pro chuť. I tohle ovoce je totiž kyselé a mohlo by vám uškodit. Jinak samozřejmě dušená mrkev či hrášek jsou povoleny, a dokonce doporučovány.

Kromě těchto jídel se vyhýbejte raději i omáčkám, a především pokrmům, které jsou příliš teplé nebo příliš studené. Doporučuje se konzumovat jídla pokojové teploty a krk zahřívat pravidelně spíše z venku. Za pár dní by se vám mělo ulevit.

Zdroj: sites.psu.edu, ceenta.com, livestrong.com
Autor: Shani Maiová

Související články