Většina žen při milování zavírá oči. Muži své partnerky pozorují. Vědci vysvětlili, proč tomu tak je

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Sex zavrene oci

Zdroj: Shutterstock

Romantická chvíle s partnerem je pro většinu žen okamžik, který si vychutnávají, ať už jde o první milování, nebo o další společně strávenou noc po letech ve vztahu. Většina partnerek má v té chvíli zavřené oči. Jaký důvod to ve skutečnosti má?

Podle průzkumů si celá řada lidí myslí, že při milování zavírají oči úplně všichni. Není to ale pravda. Z velké části jsou to především ženy, které se tomuto zvyku oddávají, zatímco u mužů to dělá mnohem menší procento. Dokazuje to i celá řada anonymních výpovědí.

„Během styku jsem byla zvyklá mít vždy oči zavřené. Překvapilo mě, když jsem je jednou otevřela a můj partner se na mě upřeně díval,“ prozradila v rozhovoru pro vědecký časopis jedna z žen. A podobných výpovědí byla celá řada.

Oční kontakt v romantické komunikaci

To, že celá řada lidí zavírá oči během milování, je o to divnější, že podle vědců je oční kontakt jedním z nejdůležitějších způsobů komunikace mezi partnery. Pohledy mohou říci mnoho a někdy si s partnerem rozumíme i beze slov.

Jenomže ačkoli hluboké pohledy do očí nám dokážou prozradit mnoho, při pohlavním styku pak najednou oči zavíráme. Proč? Podle vědců to má jednoduchý důvod – chceme se zcela oddat situaci.

„Pokud si chce člověk něco naplno vychutnat jedním smyslem, musí omezit všechny ostatní,“ píše vědecký výzkum. „Pokud budeme mít zánět ucha, povšimneme si, že mnohem více vnímáme pachy. Pokud nás potrápí ztráta brýlí, najednou budeme mnohem lépe vnímat sluchem,“ dodávají.

A stejně tak je to podle nich i v případě milování. Někteří lidé si zkrátka chtějí užít večer strávený s partnerem naplno, a proto zavřou oči a nechají se vést jenom pohyby a touhami svého těla.

„I když je to přirozené, ne každý to tak cítí. Mnozí lidé si ani neuvědomují, zda oči zavírají, nebo ne. Pro někoho je normální svého partnera během styku pozorovat, tím zase vyjadřují, že si užívají pohled na jeho tělo a vychutnávají si ho se vším všudy,“ vysvětlují vědci.

Může jít o známku důvěry a dominance

Proč jsou to většinou ženy, kdo oči zavírá, zatímco muži je pozorují? V tomto případě je na vině především to, že pro muže je typické být v posteli dominantnější. Sledují svou partnerku, užívají si, jak se jim oddává.

Zatímco ženy mají oči zavřené a tím prokazují svou oddanost a důvěru, zároveň ale dávají najevo, že se jim v náruči partnera líbí a jsou spokojené s tím, co dělá. Některé teorie tvrdí, že pokud má žena oči otevřené, partnerovi tak úplně nedůvěřuje.

Většina mužů totiž během milování své ženy pozoruje. Prohlíží si je a užívají si pohled na jejich tělo. Ženy ale oproti tomu, pokud mají oči otevřené, působí spíše vystrašeně, kontrolují situaci a jsou připraveny zasáhnout, kdyby se jim něco nelíbilo.

Ačkoli tohle všechno z výzkumů statisticky vyplývá, nikdy nelze říci, jak je to v konkrétních případech. Někdy může být dominantnější žena a muž může při styku oči zavírat, jindy mohou mít oči oba otevřené.

Je také potvrzeno, že zatímco s jedním mužem ženy oči zavírají, s jiným je mohou mít otevřené. Je tedy stále co zkoumat a statistiky ještě jistě odhalí vědcům zajímavé informace o tom, proč někdy při milování oči zavíráme, a někdy ne.

Zdroj: psychologytoday.com, chicagotribune.com, m.dailyhunt.in
Autor: Šárka Cvrkalová

Související články