Stres, nebo začínající úzkost? Jak rozpoznat rozdíly a příznaky

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Stres a uzkost

Zdroj: Shutterstock

Splést si stres s úzkostí je snazší, než byste si mysleli. Stres a úzkost totiž mají hned několik stejných příznaků, kvůli kterým je kolikrát obtížné rozpoznat, o který problém se jedná právě u vás. Jak tedy poznáte, zda trpíte stresem, nebo že už se jedná o úzkost?

Na první pohled nemusí být patrné, jestli se jedná o stres, nebo úzkost. Tento zdravotní problém se nemusí týkat jen vás, může postihnout někoho z rodiny nebo blízkých.

Stres i úzkost se pojí s psychickými i fyzickými projevy

Jak stres, tak i úzkost doprovází hned několik příznaků. Mohou být jak psychické, tak fyzické. Mnohé z nich mají dokonce společné.

Může se objevit nespavost, bezesné noci a následné vyčerpání. Člověk může mít problémy se soustředěním, může být podrážděný a protivný.

Mezi fyzické příznaky stresu a úzkosti patří zrychlený srdeční tep, svalové napětí nebo bolesti hlavy. Příznaky lze snadno zaměnit a může být těžké rozpoznat, kdy vyhledat odborníka.

Co je stres?

Každý z nás někdy prohlásil, že je ve stresu. Napadlo vás ale někdy zamyslet se nad tím, co to ten stres vlastně je?

Jedná se o reakci našeho těla na určitý spouštěč. Může být jak pozitivní, tak negativní – negativní je častější a má horší dopady na naše zdraví.

Stres je jinými slovy reakcí na hrozbu, které čelíme v dané situaci. U každého z nás může stres spustit něco jiného.

Co je úzkost?

Zatímco stres je pouze krátkodobou záležitostí, u úzkosti je tomu naopak. Zde se totiž jedná o poruchu duševního zdraví.

Úzkost může být vyvolána stresem, zejména v případě, kdy jsme stresu vystavováni v nadměrném množství.

Pod vlivem úzkosti může dojít ke zhoršení sociálních dovedností i pracovních výsledků. V pokročilém stádiu dotyčného doslova paralyzuje.

Jak se projevuje stres?

Mezi nejčastější příznaky stresu patří bolesti hlavy, problémy se spánkem, bolesti zad nebo krku. Lze sem zařadit také pocení dlaní nebo chodidel.

Výjimečným příznakem není ani podráždění a špatná nálada, těkavost a pocit točení hlavy, dokonce i mdloby nebo závratě.

Při stresu se objevuje zhoršená schopnost se soustředit, může se dostavit svalové napětí i zapomínání. Výjimkou nejsou ani gastrointestinální problémy.

Jak se projevuje úzkost?

Typickým znakem pro úzkost, nebo jinými slovy pro úzkostnou poruchu, je nadměrný pocit úzkosti a strach vyskytující se několik dní. Intenzita úzkosti je nepřiměřená skutečnému dopadu dané události – jinými slovy se člověk cítí hůře, než si situace skutečně žádá.

Mezi další příznaky patří podrážděnost a neklid, svalové napětí i zvýšená únava. Člověk má problém se ovládat.

Objevuje se přehnaně vyděšená reakce, výjimkou nejsou ani bolesti hlavy, závratě nebo mravenčení v končetinách.

Zdroj: psycom.net, apa.org, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články