Přínosy masturbace: Sebeuspokojení jako lék i prevence

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Masturbace

Zdroj: Shutterstock

Masturbace je věc naprosto přirozená, přesto se o ní mezi lidmi příliš nemluví. Přitom se rozhodně není za co stydět. Téma sebeuspokojování je pro většinu z nás choulostivou záležitostí, o které často nechceme mluvit ani se svými drahými polovičkami, natož pak třeba v okruhu přátel.

Masturbace nám dokáže přinést nejen velmi příjemné pocity, ale má pozitivní vliv i na naše zdraví. O důvod navíc, proč se sebeuspokojování nevyhýbat, nestydět se za něho, a naopak si ho dopřávat pravidelně.

Jak často masturbovat?

Neexistuje žádné měřítko, které by nám určovalo, kolikrát je v pořádku se uspokojovat, a kolikrát už je to přes čáru.

„Masturbace by měla uspokojovat sexuální potřeby jedince náhradním, ne partnerským způsobem. Není žádná ideální obecně platná frekvence, záleží na individuálním vkusu a temperamentu, obecně lze říci, že pozitivní je několikrát týdně,“ vysvětluje doc. MUDr. Michal Pohanka, Ph.D., sexuolog z Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze pro novinky.cz.

Jak masturbace prospívá?

Je opravdu hodně lidí, kteří pravidelně masturbují. Je úplně jedno, zda jde o muže, nebo o ženy. I když si většina z nás pravidelně dopřává tohle potěšení, téměř nikdo o tom přirozeně nemluví, ba dokonce tento fakt popírá. A to je škoda. Vždyť se přece nejedná o nic špatného, právě naopak!

Měli byste vědět, že masturbace má překvapivé množství benefitů pro naše zdraví, mimo jiné také pozitivní vliv na krásu. Jak a v čem nám může sebeuspokojování prospět?

Prevence onemocnění

Někteří odborníci a vědci zastávají názor, že by jeden orgasmus denně mohl odvrátit riziko vzniku rakoviny prostaty, která postihne jednoho z devíti můžu. I když si možná nedokážete najít čas, abyste si tyto příjemné pocity dopřávali každý den, několikrát do týdne je rozhodně lepší než na sílu orgasmu úplně zanevřít.

U žen zase může pravidelná masturbace snížit riziko vzniku infekce děložního hrdla nebo infekce močových cest. Je to dáno tím, že díky vzrušení dojde k vyplavení tekutin společně s bakteriemi, které by mohly napáchat neplechu.

U obou pohlaví může pravidelné dosahování orgasmu při masturbaci snížit riziko vzniku cukrovky druhého typu.

Spěte lépe

Napadlo by vás, že masturbace, kterou většina z nás vnímá jako prostředek k dosažení příjemných pocitů, může napomoci k vašemu lepšímu spánku? Má to co do činění s hormony, které se během činu uvolňují. Oxytocin se v našem těle po dosažení orgasmu rapidně zvýší, zároveň ale dojde ke snížení stresového hormonu kortizolu, který pomáhá navodit spánek.

Mimo to orgasmus v těle uvolní hormon zvaný prolaktin. Ten je známý tím, že dokáže navodit pocity uvolnění a ospalost. Dopřejte si proto jeden orgasmus, než ulehnete ke spánku, a uvidíte, jak blaženě se vám bude usínat.

Budete se cítit v pohodě

Během orgasmu se naše tělo zaplaví mnoha hormony, včetně dopaminu a již zmíněného oxytocinu. Oba tyto hormony mají pozitivní vliv na zlepšení naší nálady, dodávají nám pohodu a my se díky nim cítíme lépe.

Má pozitivní vliv i na krásu

Především ženy jistě uvítají, že pravidelný orgasmus se může podílet i na jejich kráse. Sebeuspokojování totiž může mít i určité kosmetické výhody. Opět za to vděčíme záplavě hormonů. Především naše pleť nám poděkuje, protože s jejich pomocí bude působit svěží, bude zářit a bude mít i zdravější barvu.

Zdroj: theconversation.com, healthline.com, novinky.cz
Autor: Karolína Nezbedová

Související články