Nechuť k intimnostem i výkyvy nálad: Za všechno může nedostatek estrogenu

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Estrogen

Zdroj: Shutterstock

Přestože jsou hormony v těle přítomny v malém množství, hrají velkou roli při udržování našeho zdraví. Estrogen je běžně spojován s ženským tělem. Muži ho také produkují, ale u žen se vytváří ve vyšších hladinách.

U žen jde o pohlavní hormon, který řídí jejich milostný život. Je produkovaný ve vaječnících a hraje klíčovou roli v ženském reprodukčním systému. Proč je právě tento hormon tak důležitý a co všechno může způsobit jeho nedostatek?

Za co odpovídá estrogen?

Jeho působení v ženském těle začíná být důležité v období puberty, kdy je zodpovědný za milostný vývoj dívek.

Dále řídí růst děložní sliznice během menstruačního cyklu a na začátku těhotenství. Způsobuje změny prsou u dospívajících a těhotných žen.

Nesmíme zapomenout na skutečnost, že se podílí na metabolismu kostí a cholesterolu. „Mimo jiné také reguluje příjem potravy, tělesnou hmotnost, metabolismus glukózy a citlivost na inzulín,“ doplňuje úlohy estrogenu healthline.com.

Jaké jsou příčiny jeho nedostatku?

Vzhledem k tolika úlohám, které estrogen v ženském těle má, je logické, že pokud je ho v těle nedostatek, může to být důvod ke vzniku celé řady problémů.

Proč ale vůbec dojde k jeho úbytku? Příčin může být celá řada. Poškození či úplné odstranění vaječníků, nadměrná fyzická zátěž nebo porucha příjmu potravy.

Mezi další příčiny patří chronické onemocnění ledvin, podvýživa, genetické vady, menopauza nebo účinky chemoterapie.

Co může nedostatek estrogenu způsobit?

Pro ženu je estrogen důležitým hormonem. Jakmile je ho v těle malé množství, může dojít k celé řadě nežádoucích stavů a problémů.

Mezi časté příznaky nedostatku estrogenu tak patří návaly horka, noční pocení, nespavost nebo chybějící menstruace.

Zařadit sem můžeme citlivost prsou, časté bolesti hlavy, zhoršující se migrény, deprese nebo také problémy se soustředěním.

„Nedostatek estrogenu může vyvolat i nechuť k sexu, nepředvídatelné výkyvy nálad nebo přibývání na váze,“ doplňuje vliv nedostatku hormonu verywellhealth.com.

Jak je diagnostikován nízký estrogen?

Pokud pociťujete příznaky nízké hladiny estrogenu, promluvte si se svým lékařem. Může posoudit vaše příznaky a v případě potřeby provést diagnózu.

Včasná diagnóza může pomoci předejít dalším komplikacím. Lékař se zaměří na vaši zdravotní anamnézu, zhodnotí příznaky a provede fyzickou zkoušku.

Nutné jsou také krevní odběry, na základě kterých se přesně určí hladina hormonu ve vašem těle. Případně bude doporučena hormonální léčba.

Zdroj: healthline.com, verywellhealth.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články