Tip pro matky manažerky. I rodina je „firma“!

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Na knihu primárně určenou pro manažery a vůdce lidských skupin se ráda podívám z jiného úhlu pohledu. Chceme-li v životě dosáhnout harmonie a „tahu na branku“, potřebujeme podobně smýšlející lidi – se stejným cílem. V rodině, v práci, v jiných oblastech života pro nás důležitých. Tam všude je téma kmenového vůdcovství živé a aktuální.

Pokud pro někoho znamená rodina hodně, ale pro druhého nikoliv, nebo je to rozený škarohlíd, nikdy nevytvoříte harmonickou rodinu.

Pokud pracujete s šikem otrávených zaměstnanců, které více zajímá hospoda po práci než společný zájem, pak nikdy nebude úspěšný podnikatel.

Ano, role kmenového vůdce je v našich životech důležitá. Někde to je v rodinách matka, otec, někde babička, většinou velkou nedocenitelnost takového člověka uvidíte, když náhle zmizí. Celé rody se rozpadají poté, co poslední moudrá žena odešla…

Považuji tuto knihu za transformační, protože kmenovým vůdcem můžete být i sami v sobě, pokud chcete jít za svým cílem. Nebo pokud chcete jen zabojovat s otráveností a škarohlídstvím. Sami sobě být tím, kdo zmobilizuje síly a utvoří kolem sebe svět, jaký potřebuje k úspěchu.

Ale nebuďme zase přehnaně optimističtí, to ostatně autoři dokládají hned na začátku, kdo nechce vystoupit z nižších skupin „kmene“, ten tam také může zůstat. Věřte, že energii bude lépe napnout k hledání těch, jež váš cíl budou sdílet.

Manažerem vlastního života…

Pokud v životě tápete a chcete udělat nějaké změny, praktické kroky – je to jedna z těch pravých. Nedejte na to, že je určena pro manažery firem a lidských „zdrojů“…. Protože všechny ty „zdroje“ máte v sobě a místo firmy tady může figurovat váš vlastní záměr.

Projdeme jednotlivými skupinami, zjistíme, co mají společné a kde jsou ty styčné body, žebříčky, po kterých lze přelézt z jedné do druhé…

Naučíme se posouvat a měnit své cíle. Aktualizovat je a mít je na zřeteli.

Naučíme se dát sobě a lidem kolem sebe šanci vidět svět lépe a zaměřit pozornost na úspěch.

Naučíme se přejít z jedné skupiny do druhé, samozřejmě pouze tehdy, když budeme opravdu chtít.

Naučíme se hledat kolem sebe lidé se stejnými hodnotami.

Naučíme se, jak důležité je mít někoho v roli mentora, byť nenápadného… někoho třetího, kdo má nadhled.

IMG 20190405 161059

IMG 20190405 161059

Mám-li se podělit o čtenářský zážitek, tak bych knihu nazvala PEVNOU a POHODLNOU, která ale vyžaduje více času. Informace bez zbytečné vaty, jasné, stručné, přesně tolikrát opakované a zopakované, jak je třeba po pochopení a postupné rozvíjení všech metod. Čte se navzdory těžkému tématu celkem lehce tím, že se částečně v knize má šanci každý nalézt a vidí tam realitu něčeho, co je třeba jen o krůček nad ním,… když… když po tom bude chtít sáhnout. A zopakování toho nejdůležitějšího na konci každé kapitoly je v takovou chvíli požehnáním.

O autorech:

Dave Logan, John King, Dr. Halee Fischer-Wright: autoři jsou členy a spoluzakladatelé společnosti CultureSync, která se věnuje koučování, vedení projektů v oblastech nových technologií, státní správy a realit. Každý do knihy vnáší své zkušenosti a svůj pohled na věc.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2019, www.synergiepublishing.com

Související články