Karty emocí: Aneb jak rozkrýt „ten divný stav, kdy nevím, co by…“

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Emoce jsou mocné. Asi to zná  každá žena, se kterou zacloumalo PMS. Nebo něco jiného, prostě toho bylo nad hlavu, jenže v takových kupách často nemáme ponětí, co je vespod a co nás ovlivňuje nejvíc. Emoce křičí! Mají moc nás uvěznit v neviditelných (a někdy i neexistujících) klecích, stejně jako mají moc nám dát křídla. Byla jsem na tyto karty zvědavá, ovšem musím říci, že první dojem z nich byl křiklavý, těžký a trochu depresivní. Trvalo nějakou dobu, než jsem k nim našla cestu.

Pojďme se o ni podělit.

Autorka nám ve své příručce sděluje pár zajímavých věcí:

  • Karty obsahují i prázdné karty, na nichž si můžete napsat a vytvořit naprosto cokoliv, což si myslím využijete ve chvíli, kdy kartám přijdete na chuť a začnete se ve svých emocích lépe orientovat. Vznikne pak vaše osobní karta!
  • Úžasná a pro mne osvobozující je volnost, kterou uživatelům Petra Martin dává. Pracujte si s nimi jak chcete… jakkoliv. Hurá, mohu je kombinovat s tarotem!
  • Návody, které tu jsou, jsou jen pro orientaci, pro mne třeba byly výhodné při učení, jak s kartami pracovat a KDE své emoce také hledat!
IMG 20201019 084121

IMG 20201019 084121

IMG 20201019 083031

IMG 20201019 083031

Hleďme do praxe!

Emoce se nám rozkrývají. Karty chtějí čas. Víme nyní, že třeba smutek se skrývá za vztekem, vztek třeba pramení z nevýslovného smutku. A tyto karty jsou tu proto, aby nám ukázaly, kde se nám nedaří zpracovávat emoce jednoduše proto, že zamotané klubíčko je moc složité, moc utažené, nebo se jednoduše v tom svém životě již nevyznáme.

A někdy to jsou tak jednoduché záležitosti, že žasneme….

Že moje slabost ukrývá fakt, že se mi nechce něco skutečně skončit… tak se utápím ve slabosti. Jak kruté i osvobozující zjištění!

A jindy jsou ta klubíčka skutečně hodně zamotaná a dostat se ke středu je náročné na psychiku i čas.

Nejsou to karty pro letmé vykládání, to je již zřejmé.

I proto si ráda na pomoc vezmu jiné karty, které praktičtěji ukáží směr a vrhnou  mne na správnou cestu, nojo, netrpělivý Blíženec.

Tak to zkusme: Vytáhla jsem si kartu Tvořivost: nápaditý, vynalézavý, expresivní

A nyní si mohu hrát. Ano, tvořivost je emoce, kterou nyní moc potřebuji posilovat, dokonce se i dere na povrch, ale víme a známe, jaké slupky a nedostatek toho či tamtoho, dokáže tvořivost poslat do šuplete „zbytečností“. Kdepak!

Skrze co mohu tvořivost projevovat, aby se mi posilovala? A sáhla jsem do tarotu: Zamilovaní!

No paráda, takže skrze to, co opravdu miluji  a co mě neskutečně láká (a také i to, na čem jsem už hodně pracovala a něco tomu obětovala, tento význam mne v konkrétní souvislosti napadl nejdřív), ovšem také jen lehce kolem a kolem je to i o lidech a láskách, které jsou na stejné vlně jako já.

Takže návod mám!

A líbí se mi…

A nyní bych si mohla hrát i s těmi dalšími emocemi, napsanými malým písmem na kartách:

Nápaditý: 6 mečů (nápad najdu někde, kam se neodvažuji jít, nechce se mi, ale už mě to tam nebezpečně a nepohodlně tlačí?)

Vynalézavý: Velekněžka (vynalézavost probudím, když nechám promlouvat ženskou intuici)

Expresivní: Rytíř mečů (směrem ven se prosadím, když TO prostě začnu dělat. Nekompromisně)

No, směju se, protože je to přesné a sedí mi to!

Tak to je jeden ze způsobů, jakým jsem se s Kartami emocí sžila a snad je dobré, že nám pro příklad přišla pozitivní emoce. S těmi negativními je práce naprosto stejná, jen možná méně radostná, ale o to více úlevná. Některé své špatnosti jsem tam odhalila i s kořeny a – věřte nebo ne, čím víc toho člověk o sobě ví a o tom, co si neuvědomuje vědomě a naživo, tím lépe – tím lépe sám sobě rozumí a umí se sebou pracovat. S tím zlým, i s tím dobrým.

O autorkách:

Petra Martin vyrůstala mezi Německem a USA. Rozdílnost kultur a cestování ji přivedlo na cestu zkoumání emocí, když se pak později jako spisovatelka potýkala s depresí, přivedlo ji to na cestu těchto karet a pečlivějšího zkoumání emocí. „Jak se cítím?“ byla otázka, na kterou si nedokázala odpovědět. A proto stvořila tyto karty.

Kris Wiltse je ilustrátorka, které se splnil životní sen. Vystudovala několik uměleckých škol a již patnáct let se věnuje jenom ilustraci. Techniky, které používá? Digitální zpracované otisky linorytných bloků.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2020, https://www.synergiepublishing.com/cs/shop/karty/inspiracky/000494_karty-emoci.php

 

Související články