Skleněný les od Cynthie Swanson

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení

Milujete-li skvělé thrillery s rozplétáním tajemné minulosti hlavních hrdinů, jež mají dopad na jejich další život, je právě „Skleněný les“ to pravé čtení. A na co se v knize můžete těšit?

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách tj. v roce 1960 a zpětně v minulosti, abychom tak postupně krůček po krůčku poodhalili roušku plnou tajemství, pod kterou se skrýval skutečný život Heryho a Silji, tak jak ho vedly za zdmi chladného a skleněného domu.

Tímto postupným odkrývání minulosti a jejich jednotlivých událostí zjišťujeme, co se ve skutečnosti stalo, a možná i tak trochu s odstupem času dokážeme pochopit i ony děsivé pohnutky, jež nakonec způsobily obrovskou a nevyhnutelnou tragédii zasahující do života všech ústředních postav příběhu; nejvíce však Angie a Ruby.

Mladičká, jednadvacetiletá dívka Angie se provdala z lásky za velmi hezkého, charismatického a okouzlující muže Paula. Spolu s ním a malým synkem žije poklidný rodinný život ve městě Wisconsinu.

Vše vypadá idealisticky, ale nikdy není všechno tak, jak vypadá, o čemž se záhy přesvědčí i samotná Angie. Zjistí, že nemůže věřit nikomu, ani svému muži – manželovi, neboť ten ve skutečnosti není tím, za koho se doposud vydával.

Jeden telefonát, na podzim roku 1960, definitivně a nenávratně změnil jejich osudy. Ruby, neteř Paula a Angie, po telefonu sděluje, že její otec spáchal sebevraždu, a že její nezvěstná matka zanechala pouze dopis na rozloučenou.

„Sdělila v něm mému otci a mně, že odchází. Psala v něm, že je jí to líto, ale život je příliš krátký na to, aby ho strávila čekáním.“

Angie s Paulem a synem ihned odlétají za Ruby do města Stonekill v New Yorku, aby zde právě Angie mohla Ruby poskytnou veškerou svojí mateřskou podporu, oporu a být jí jakýmsi důvěrníkem.

„Pro mladou dívku to musí být neskutečně těžké. Opuštěná nejen svou matkou, ale i otcem. Odchod jeho ženy mu očividně zlomil srdce, a tak se rozhodl pro sebevraždu, aby nemusel čelit realitě. Jak jen mohli rodiče udělat svému dítěti něco takového?“

Tady se ode mě očekávalo, že se tu budu chovat určitým způsobem. Že budu říkat a dělat ty správné věci. Že budu dospělá. Vždyť taky jsem dospělá, přesvědčovala jsem sama sebe. Vdaná žena s dítětem. Přijela jsem proto, abych byla své neteři náhradní matkou. To dospělí přeci dělají!

skleněný les3

Po příjezdu však zjišťuje, že to nebude tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ruby, sedmnáctiletá dívka je totiž velmi složitá osobnost, jež k sobě jen tak někoho nepustí, nikomu se nesvěří a nikdy nic moc neřekne. Navíc z Angiiny strany odmítá jakoukoliv pomoc a péči.

Angie zůstává ve skleněném domě pořád sama tj. v Siljiině nádherném, úžasném a velmi moderním domě na okraji lesa. Má tedy čas pátrat a objevit i něco víc, a možná tím ukojit i svojí ženskou zvědavost.

Možná díky této vlastnosti, empatii a šestému nutkavému smyslu zjišťuje a postupně odkrývá všechna doposud dokonale skrytá tajemství, a z poskládaných drobných indicií se dozvídá, jak velmi komplikovaná rodina toto je a byla.

Prostřednictvím nalezených dopisů mezi bratry začíná skládat dohromady děsivou historii rodiny, kterou doposud neznala: Navíc po objevení jednoho záhadného dopisu adresovaného jejím mužem Ruby začíná zpochybňovat i svoje vlastní manželství.

Na začátku knihy byla Angie šťastná a spokojená ženská, mající své manželství postavené na pevných základech: Srdce mi objímala vděčnost – za mé manželství, můj život, mou budoucnost – stejně tak pevně, jakou Paul objímal mě…. Bude tohle všechno Angii cítit i na konci knihy? Co všechno ji přiměje, aby tento svůj „lehce naivní“ názor přehodnotila? Co anebo kdo jí konečně otevře oči?

Co dalšího před ní Paul skrývá? Jaká měl a ještě má schovaná tajemství? Kolikrát a jak často v minulosti Angii předstíral lásku, něhu, nebo dokonce touhu? Kolikrát mu takhle hloupě naletěla?

Aby Angie získala čas, a aby si rozmyslela, co bude dělat dál, musela přestat být sama sebou. A jediný způsob, jak toho dosáhnout, bylo chovat se k Paulovi tak, jak se on choval ke ní. 

Dokázala bych něco podobného? Dokázala bych si získat respekt? Dokázala bych být žena, která podniká odvážné a dobrodružné věci? Nebo už bylo příliš pozdě?

A tak se rozehrává podivná a dost nebezpečná hra mezi Paulem, Angii a Ruby. Hra, ve které není nouze o manipulace a intriky, a kde do poslední chvíle nevíte, na jaké místo se uchýlit, abyste byli v bezpečí, nevíte, komu můžete a nemůžete důvěřovat, kdo je vaším spojencem, a kdo naopak protihráčem.

Skleněný les je velmi napínavé čtení až do poslední stránky knihy. Mě osobně dost často zarazily zvrácené myšlenky Paula, jež byl schopen je s chladnou hlavou a klidnou myslí realizovat, jen aby dostál svých snů a plánů do budoucnosti. Děsilo mě, za jakou možnou únosnou hranici je až ochoten jít a jak moc si je v tomto směru blízký s povahou Ruby. 

Knihu Skleněný les vřele doporučuji a určitě si ji někdy zas ráda přečtu. A i když je kniha trošku pochmurná, neboť se noří  i do hloubky lidské duše, přesto vás velmi oslní a sevře, a nepustí, dokud ji celou nepřečtete.

Za recenzní výtisk děkuji Knihám Dobrovský
Vydáno v edici VENDETA

SKLENĚNÝ LES

Autorka: Cynthia Swanson

Přeložil: Martin Novák

Vydal DOBROVSKÝ s.r.o., v edici Vendeta v roce 2019

Počet stran: 390

ISBN 978-80-7585-158-1

Související články