Láska a sýr v Paříži – román o sýrech, i o lásce

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Máte rádi romány z prostředí kaváren a restaurací? Jste milovníci Francie, jejich sýrů i památek? Román Láska a sýr v Paříži pro vás tedy bude jasnou volbou. 

O čem vlastně tato kniha je? Ella je na prahu třicítky. Žije běžný všední život s Paulem a pracuje ve vydavatelství. Jednoho večera, při schůzce se svým Paulem očekává zásnubní prsten. Ten se ale bohužel nekoná. Paul má jiné plány. Místo toho jí čeká rozchod. Ella odjíždí do Francie, kde se paradoxně se svým přítelem poznala. Chce začít nový život, najít si novou práci i přátele. Do cesty se jí připletou dva muži, oba s rozdílným postojem k životu a životními hodnotami. Najde si dokonce dvě práce, ve kterých je spokojená a dočká se i postupně celého úvazku. Ella si založí instagramový účet Mých 365 dní se sýrem: fotodeník mého roku v Paříži při sázce s okouzlujícím Sergejem, majitelem jedné sýrárny. Proč to vlastně Ella udělá? Jak to nakonec dopadne? Ochutná opravdu více než 365 druhů francouzských sýrů a vyhraje tak sázku? Co by vlastně mohla vyhrát?

Román o nádherné Francii, životním stylu, výborných sýrech, luxusních restauracích, o lásce a nejen o ní je rozdělen na čtyři části a uzavřen epilogem a poděkováním.

Kniha má 336 strana a čte se velice dobře. Děj je pestrý, bez zbytečných popisů různých detailů. Bavil mě od začátku do konce a moc jsem si ho užila.Velmi pěkně zpracovaná kniha. I když je tento román prvotinou od autorky, myslím si, že se povedl a rozhodně se  Victoria Brownleeová  nemá za co stydět. Určitě velice ráda doporučím dál. Jelikož jsem měla možnost si přečíst už jednu knihu z edice 7lásky, moc jsem se na další pokračování těšila. Rozhodně to nebude poslední kniha, kterou z této edice čtu. Jelikož mám moc ráda romány z prostředí kaváren, restaurací, i o dobrém jídle, bylo to příjemné se do knihy začíst a představit si, jak krásně se může výborný francouzský sýr rozplynout na jazyku a jak vlastně voní.

Díky této gastronomické zkušenosti je moje subjektivní hodnocení románu každopádně kladné, takže se těším, až si stejné pocity prožijete, tak jako já, pokud si tento román přečtete. Věřte, pokud milujete sýry, tak jako já, určitě jich při čtení několik sníte. Román Láska a sýr v Paříži vám naladí vaše chuťové pohárky a nebudete litovat, že jste se do čtení pustili.

„Naprosto okouzlující Láska a sýr v Paříži představuje úchvatné aspekty Paříže a tajemství francouzského umění milovat… Vtipné, svůdné, velmi francouzské – prostě neodolatelné!“ spisovatelka Nina Georgeová

Zajímavé citáty z knihy:

„Víno a sýr jsou odvěcí společníci, stejně jako aspirin a bolest, červen a měsíční noci a dobří lidé a ušlechtilé činy. “ M.F.K. Fisher 

„Musíte být romantik, když se rozhodnete věnovat svou energii, peníze a čas sýrům.“Anthony Bourdain

„Co se stane s dírou, když zmizí sýr?“ Bertolt Brecht

Victoria Brownleeová je zkušená novinářka píšící o jídle do renomovaných kulinářských časopisů. Narodila se v Melbourne, ale většinu posledních deseti let strávila cestováním po světě a ochutnáváním jídel. Nakonec na dva roky zakotvila v Číně, kde pracovala jako redaktorka časopisu Food a Drink v Šanghaji. V roce 2016 vyměnila knedlíčky za sýry a usadila se s manželem a dcerou v Paříži, kde žije doposud. Láska a sýr v Paříži je její románová prvotina, v níž zúročila zkušenosti a zážitky ze své práce.

Autor: Victoria Brownleeová

Žánr: román pro ženy

Vydáno: 2019, Vydala Grada pod značkou METAFORA, Praha

Počet stran: 336

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-7625-091-8

Související články