KNIHOVNIČKA: Čtení na vícekrát: To byl Arnošt Lustig

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Život naplněný po okraj. Kniha naplněná po okraj.

Přátelství, které stálo za zaznamenání. Možná bych Arnošt Lustig člověk jako každý jiný, ale osud ho zformoval do neobyčejné osobnosti, která dost často v životě neměla na výběr. I když se může jeho život zdát úspěšný, byl vykoupen oběťmi, které by si každý do svého života rozhodně nevybral. Citlivý a jemný dokument o necitlivých a často až krutých věcech je úchvatným dílem, které o něm stvořil František Cinger.

IMG 20191108 133528

IMG 20191108 133528

Je to mistrná práce, protože sestavil střípky svých zážitků, střípky zážitků Arnošta Lustiga i fakta o něm, dojmy, emoce, fotografie, které jsou přesně na těch místech, na kterých je autor plně ponořený do děje očekává.

Čtení, na které si musíte najít více času a dávkovat si ho. Je to kvalitní dávka emocí jdoucích až do morku kostí snad proto, že zasahuje do již zapomínané lidské historie a takoví lidé se už dnes nerodí. Naštěstí už nejsou ani takové životní události, jako jsou pokusy doktora Mengeleho. Ale židovská otázka, která byla celoživotním tématem Arnošta Lustiga, by zapomínána být neměla.

S člověkem, který měl povahu tolik blízkou snad nám všem…

Moje povaha hledá duši v kráse a dobru a krásu v umění. Miluji divadlo, literaturu a písně, mám rád herce. Jeden čas jsem měl v rádiu na starost zábavné pořady. Platil jsem hercům nejvyšší honoráře. Můj herecký přítel Otomar Kobelář se ptal: „Arnošte, jsi tak hodnej, nebo tak blbej?“ Nedokáži odpovědět dodnes. Snad je to kombinace obojího.

František Cinger zachoval to, co sám Arnošť Lustig uměl. Povaha jeho díla a jeho citlivé a skvostné zpracování zachovalo krásu v duši, krásu v životě, na kterém by mnohý člověk příliš krásného nespatřil, či spíše – v těch chvílích, kdy krása života byla pošlapána vyhnanstvím, nebo do temnot plísně a chladu koncentračního tábora, kde byla vidina na ohřátí se jediná. V komíně. Jaké úhly pohledu na život toto všechno neslo?

I z těch těžkých chvil se tu dozvíme mnohé. Se syrovostí, která byla té době vlastní, ale s nadhledem někoho, kdo přežil a život mu dal šanci jít dál.

O autorovi: František Cinger je literární historik, publicista, často se zabývající životopisy slavných (Jan Werich, Jaroslav Ježek, Arnošt Lustig, Jaroslav Seifert), s nesmírně jemným citem pro životní osudy.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2019, www.eminent.cz

Související články