Jak Škola dřímajícího tygra pomůže páteři?

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Páteř je pro nás důležitější než si myslíme. Na vlastní kůži pravidelně poznávám, jak právě v ní se odráží nejen fyzické přetěžování, ale i duševní. A jak moc se člověku uleví, pokud má páteř zase v pořádku. Náhle tu je množství životní energie, úsměvu, smyslu života. Autor knihy říká, že budeme-li o páteř pečovat, uklidní se nervový systém, zmizí bolesti páteře, zlepší se imunita, zlepší se práce srdce a plic. Kostra, kterou páteř ovlivňuje, velmi ovlivňuje to, co máme v sobě, vnitřní orgány, nervy, problémy s páteří dokonce mohou způsobit i trávicí obtíže.  Ale to všechno povětšinou víme.

Jen právě páteř je často tím, co přetěžujeme a doufáme, že to ještě vydrží. A pak přijde chvíle, kdy to už nevydrží. Je čas se zastavit a třeba… mezi relaxačními technikami objevit tai či.

Kniha vás zavede do samého středu tělesného i duševního klidu

Velkou výhodou je přiložené DVD, na kterém můžete všechny cviky vidět v praxi, nasát atmosféru cvičení a osobnost samotného autora, a doslova se poté do všeho zamilovat. Souhlasím s tím, že naučit se správně tai či je obtížné a že to vyžaduje skutečného mistra po boku a tuto knihu vnímám také jako seznámení se s tématem, které pro mne do té doby bylo opředeno pavučinkami neznáma a spojováno spíše s bojovým uměním. To samozřejmě tai či také je, ale jako všechny tyto směry, i tady je tou hlavní hybnou silou – síla uklidnění, nalezení vnitřní síly a její vyjádření.

Chuť porozumět svému tělu, jeho pohybům, jeho funkcím, radovat se z pohybu každého svalu, radovat se ze života.

A proto jsem zkraje zmiňovala tu páteř, protože ta právě často nejvíc trpí tím, když zanevřeme na život, jsme příliš vystresovaní a ztrácíme sílu žít. Smysluplně žít. A žití ze setrvačnosti a neustálé přetěžování těla nám právě páteř a celé naše zdraví dlouho nedaruje.

IMG 20190122 145734

Kniha pro začátečníky i pokročilé

Jak vidíte, já jsem knihu vnímala jako fascinující uvedení do tématu a pro první osahání si cviků, které už jen dají poznat slast znovu rozpohybovaných svalů a síly páteře. A už jen to je nesmírně blahodárné. Skoro si troufnu říci, že je skoro jedno, jestli někde v tom cvičení dělám chybu, protože se chci hlavně protáhnout a potěšit svoje tělo. A následně duši.

Perfektní cviky s patřičným meditačním zaměřením – to už je zcela jiný level. A proto je kniha vhodná i pro začátečníky, najdete tu základní návody a povídání autora vás má šanci okouzlit čínskou mystikou. A proto je kniha vhodná i pro pokročilé, nebo pro ty, kdož osobně prošli kurzem Taj czy cjuaň Borise Tichanovského.

Za mne – kniha, která dovolí zamilovat si tělo. A ozdravit duši. A začít skutečně žít!

A nejen páteř si oddychne, oddychne si celý člověk.

O autorovi:

Známý ruský terapeut a spirituální učitel Boris Tichanovskij je žákem čínského mistra Tan Czuna, který jej zasvětil do niterných tajemství taj czy cjuaň. Ve své knize popisuje nejen svůj život, cestu za tai či, ale především přibližuje praktické umění těchto pohybů, získávání vnitřní síly, uvolnění a umocnění našich sil a vnitřní práce díky propojení se s nekonečnými silami vesmíru. Kniha je učební pomůckou, ve které si můžete osvojit základy tai či. DVD je přiložené pro další zdokonalování, protože tohle všechno musíte zažít, vidět a ochutnat.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2018, www.eminent.cz

Související články