Dětské zoubky od Zoje Stage

od Nikola Jaroschová
   5 minuty čtení

Šokující a husinu nahánějící vyprávění o velmi problematickém vztahu mezi matkou a její sedmiletou dcerou, který postupně graduje až do absolutního extrému, kde jedna z nich bude muset bojovat o své holé přežití.

Hlavní hrdinkou je Suzette, která si vyčítá, že jako matka úplně zklamala, jinak by se k ní přece její dcera Hanna nechovala tak, jak se chovala. Suzette se dennodenně snažila a dennodenně selhávala a k tomu všemu ji zrazovalo její vlastní tělo, díky těžké nemoci.

A její dcera Hanna? Nemůže anebo spíše nechce mluvit? Navíc jí absolutně odmítá a považuje za správné, když může své matce ubližovat a vracet všechny rány, kterými ji denně nevědomky rozdírala srdce.

Hanna si nechávala slova pro sebe, ve slovech byla totiž síla. Nevyslovená zůstávala čistá. Jako maličká se snažila vyjádřit, co cítí. Jenže slova se jí míchala jako kuličky a nedávala smysl. Dokázala jen nesmyslně žvatlat. Cítila zklamání. Slova, na která není spolehnutí, nejsou přátelé.

Popravdě, měla ještě jeden důvod nemluvit. Její mlčení totiž dovádělo matku k nepříčetnosti. Celá léta jí dávala najevo, jak moc touží po tom, aby promluvila. Přemlouvala ji: „Prosím, řekni máma. Má-ma? Má-ma?“

Tatínek nikdy neprosil a nikdy se netvářil zklamaně. Kdykoliv ji držel v náručí, oči mu zářily, jako kdyby byl právě svědkem zrození supernovy. Jen on ji dokázal opravdu vnímat, a tak se na něj smála, a on ji na oplátku lechtal a líbal.“

Suzette podvědomě cítí, že ji její vlastní dcera nenávidí, ale vůbec netuší proč, a tahle představa ji nejen děsí, ale i velice trápí. Suzette se snaží svého muže Alexe přesvědčit o tom, jak sama zoufale potřebuje odpočinek a čas pro sebe, a že je už také nejvyšší čas, aby Hanna konečně nastoupila do školy mezi své vrstevníky a našla si tak i nové přátelé.

Hanna moc dobře věděla, že se jí chce matka zbavit. Vždycky se ji snažila někam odložit. A přesně proto ji také chtěla poslat do školy. Hanna ale měla dost důvodů, proč do školy nechce. Je tam spousta hluku. Neohrabaně šmatající děti. Když jí byly čtyři, přišla matce na další triky. Například na chůvy. Tak to tedy ne. Maminka zřejmě selhává ve svém mateřském poslání. A čím častěji selhávala, tím víc příležitostí k nápravě se jí Hanna snažila nabízet. Dávno už nevěděla, která z nich tuhle válku začala, a vlastně si ani nebyla jistá jejími pravidly.

dětsk.zoubky3

Hanna se v Alexově přítomnosti chovala velmi roztomile, tam kde Suzette tušila Hannin záměr, Alex naopak dost často viděl jen dětskou hloupost.

Hanna je dost chytrá na to, aby vše zaonačila tak, aby Alex Suzette nevěřil. Z jeho pohledu to možná vypadalo, že má všechno – kariéru, která ho naplňuje, vlastní firmu, skvělé kolegy. Má výborný vztah se svými rodiči, krásný dům, oddanou manželku a rozkošné dítě. Má dost peněz, a také dost času na své koníčky a na cvičení.

Alex Hannu nikdy neviděl „agresivně vrčet“ a odmítal věřit obviněním, že jeho dcera schválně schovává ostatním dětem hračky“ a „někdy je rozbije, jen aby ostatním ublížila.“

Snaží se s námi manipulovat. Hraje si s námi. Dává si záležet na tom, aby se před tebou chovala jinak, takže když ti řeknu, co provedla… Ty to nevidíš. Nevidíš, že lidi kolem sebe bije, že píše sprostá slova…

Někdy tenkrát začala tahle válka. A já v ní prohrávám. Prohrávám. A nemůžu to říct ani manželovi, protože, i když se snažím… On to nevidí. A co potom? Mám být dobrá matka, taková, jakou jsem sama neměla. To jsem chtěla vždycky. 

Hanna postupem času spřádá plán, jak se nadobro zbavit své matky a mít svého otce jen a jen pro sebe. Možná tatínek konečně pochopí, jaká ve skutečnosti je její matka, rozkřikne se na ní a vyhodí jí konečně z domu.

dětské.zoubky2

A proto Hanna jednoho dne na matku promluvila slovy: “ Já – se – jmenuji – Marie-Anne – Dufossetová.  Pamatuj si to!“

Co to mělo znamenat? Mohla se Suzette přeslechnout? Možná to byly jen pazvuky, něco jako ty její popěvky? Mohla by přísahat, že mluvila s francouzským přízvukem. To nedávalo smysl. Hanina první slova by měli oslavit, ale Suzette se zmítala v záchvatu pochybností, a také hrůzy.

Jestli slyšela správně…. jestli to není Hanna….zmocňovala se jí čím dál větší hrůza. Copak zešílela? Nebo zešílely obě? A ten pohled prázdného bělma…

Hned záhy na to Suzette pochopila, jak se jmenuje Hannina nová hra, a to hra „Vyděsím maminku“.  Podle Wikipedie si totiž dohledala, že Marie-Anne Dufossetová byla v roce 1679 poslední ženou upálenou ve věku osmnácti let za čarodějnictví ve Francii. Suzette děsila už jen samotná myšlenka toho, že o ní Hanna ví, a zřejmě má i nějaký důvod ji obdivovat.

Hanna je silné děvče, které moc dobře ví, co chce, a nenechá se od života jen tak postrkovat. Na oslavě, o Valpružině noci však vše nadobro vyeskalovalo. Všichni si uvědomili, že už nejde o žádnou hru, ale o hru na život a na smrt, a pokud se něco radikálně nezmění, mohlo by dojít k velké tragédii.

Je Hanna opravdu jen kreativní holčička s velkou fantazií, vysokou inteligencí a obrovským podmanivým kouzlem anebo je to malá zrůda, která chce svojí matku za každou cenu zabít a zprovodit ze světa?

Co všechno museli Alex se Suzette podniknout, aby Hanna zmizela z jejich životů? Udělali nakonec oba správnou věc? Nemohli pro Hannu udělat mnohem víc? Je někdo, kdo skutečně Hanně může pomoci? Dokáže ji někdo naučit rozpoznávat dobré od zlého, aby se jednoho dne mohla opět  vrátit zpět domů?

A co Alex se Suzette? Ocitli se zpět ve starých časech, do doby, kdy spolu trávili celé noci, když on pro ni znamenal celý svět a ona pro něho? Do doby, kdy jim stačilo mít jen jeden druhého? Anebo je Hanna nadobro rozdělila a už není cesty zpátky?

dětské.zoubky4

Tento psychologický román plný šokujících emocí a pohnutek velmi silně zasáhne do srdce každé ženy – matky. Stejně jako mně, se vám pravděpodobně bude při čtení této knihy honit v hlavě spousta myšlenek a otázek, na než budete chtít znát a nalézt jasné odpovědi. Proč?

Při čtení tohoto thrilleru mě doslova mrazilo v zádech při pomyšlení, že bych něco podobného musela prožívat se svými vlastními dcerami. Celé Hannino chování bylo šílené a těžko pochopitelné, a až do poslední stránky vlastně čekáte, zda se Hanna skutečně polepší či napraví. Ale hned na to vás napadá, zda je to vůbec možné…

„Dětské zoubky“ jsou mrazivým thrillerem, jež má jedno jasné poselství: „Je těžké věnovat bezvýhradní lásku někomu, kdo ji nevrací. To nikdo nezvládne věčně!“

Za recenzní výtisk děkuji Knihám Dobrovský

Vydáno v edici Knihy Omega

DĚTSKÉ ZOUBKY

Autorka: Zoje Stage

Přeložila: Lenka Petrášková

Vydal DOBROVSKÝ s.r.o. v edici Knihy Omega

Rok vydání 2019

Počet stran: 351

ISBN 978-80-7390-851-5

Související články