Crowley tarot: Lze v něm najít spojence?

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Jsou tohle vůbec dámské karty? Mohou se stát kamarádkami?

No rozhodně, když vedle vás leží, působí nepřístupně. Tajemně. Hluboce.

A já říkám. Čím víc, tím líp – připadá vám crowley tarot (nebo také thothův tarot) složitý a nepochopitelný? Pak s ním prostě musíme strávit víc času. Víc výkladů, víc hloubání, víc šancí. Není obyčejný.

Ostatně statut obyčejnosti už dávno zbořil ten, který stál u jeho zrodu – Aleister Crowley. Rozhodně kontraverzní postava světových dějin.

Stojí za to pustit si tyto karty blíž k tělu.
IMG 20191102 095353

IMG 20191102 095353

Mají totiž své kouzlo a šarm. A buď si je zamilujete, nebo… no nebo je už nikdy nevyndáte z krabičky.

Pro mne voní starými časy, tajemnou symbolikou, hloubkou, která je někdy až děsivá nebo minimálně nepříjemná, no a také odkazem Aleistera Crowleyho, který má pověst takovou, jakou má. A v tu chvíli začnete mít možná pocit, že jsou skutečně mystické osobnosti, o kterých by vůbec nebylo špatné znát skutečnou pravdu. A právě tato osoba je stále opředena nejrůznějším tajemstvím.

Ale jak je to s tím tarotem?

Mnoho úrovní pramení z obrázků

A zde bych se vrátila k tomu, že s Crowleyho tarotem platí, že čím víc, tím líp. Z mého úhlu pohledu to nejsou karty, které k vám začnou mluvit na první podívání, ač i takoví lidé jsou. Ale je třeba je mít v ruce vícekrát, pročítat si příručku, která je mimochodem parádní, stručná a zároveň prakticky pracující i s numerologií a astrologií, takže prostor pro to představit si jednotlivé aspekty a významy karet je opravdu široký.

Dobrou zkušenost mám s modelovými výklady, které jsou popsány v knížečce a které jsou na vícero karet. Začínat jednou nebo dvěma mi přišlo zvláštním způsobem málo, vytržené z kontextu. Snad je to i tím vizuálním dojmem, kdy karty jsou jako malé puzzle, prostorový obrázek, který začne dávat smysl, až když jich je víc vedle sebe. A přitom tu nejde o žádné prvoplánové výjevy nebo dojmy.

Je to poctivé učení se vnímání – protože víc než samotný slovy daný význam tu přichází vnímání čísel, astrologie, posvátné geometrie, kterou jsou tyto karty protkané. Díváte se opravdu někam hluboko, snad i jinam než u klasického tarotu.

Pokaždé z karty vystupuje jako z plastického obrazu něco jiného.

  • Jiný kontext
  • Jiný vjem, emoce – a to třeba i naprosto rozdílná emoce než v minulém výkladu
  • Jiný význam

Opravdu se mi  někdy i stávalo, že byl zcela zastřen základní význam tarotové karty a vystoupila jiná informace, kterou jsem ani nečekala. Ale právě ta byla důležitá.

Crowley tarot: Karty pro hloubající duše

Závěr? Crowley tarot je ideální pro každého, kdo rád nad kartami hloubá. Dalece, široce, hluboce.

S trochou praxe zvládnete jistě i s ním rychlé výklady a přátelské posezení nad kamarádskými papírovými poradci, ale stejně pořád v nich je cosi tajemného, mystického, temného a zvláštního  – něco, co čeká na ty chvíle, kdy budete ještě přístupnější něčemu hlubšímu.

O tarotu:

Thovthův tarot Aleistera Crowleyho je určen všem, kteří hledají radu a pomoc a jsou ochotni naslouchat odpovědím tarotových karet. Autorka se s kartami sžívá natolik, že je doporučuje i pro přátelská setkání, kdy jsou otázky a odpovědi společenskou hrou, kdy ale máme možnost promluvit i pomlčet o svých tématech. A nezapomeňme ocenit dílo Lady Harris, která byla tou, na niž Aleister Crowley dlouho čekal – právě ona vtiskla jeho kartám život, je autorkou malby karet.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2020, www.synergiepublishing.com

Související články