Život na hausbótu je netradičně moderní bydlení budoucnosti. Tady jsou jeho výhody i nevýhody

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Hausbot

Zdroj: Shutterstock

Dostali jste se do životní fáze, kdy řešíte nějaké to vlastní bydlení? Budete chtít spíš žít ve městě v bytě, nebo raději investujete do domku s prostorným pozemkem? A co takhle hausbót?

Představa bydlení na vodě může znít pro někoho naprosto nepředstavitelně, a pro někoho naopak jako splněný sen.

Lidé jsou různí, a pokud jste člověk, který celý svůj život směruje nezávislým, netradičním a alternativním způsobem, možná je celoroční bydlení na lodi přesně pro vás.

Ráno vstanete do slunného dne a vychutnáte si kávu nebo čaj na terase za zvuků šplouchání vody a s lehkým vánkem ve vlasech.

Těžko by mohl existovat romantičtější způsob bydlení. Má to však své klady i zápory, jež je potřeba položit na misku vah a rozhodnout se, které z těchto aspektů jsou pro vás důležitější a které převažují.

Výhody bydlení na vodě

Největším plusem tohoto způsobu bydlení je samozřejmě pohodový a rozvolněný způsob života. Na řece plyne život jinak. Klidněji. Pospolu žijete jen sami pro sebe a problémy suchozemců vám můžou být putna.

Další výhodou je komunita, která se při životě na vodě utváří. Většinou v tomto „sousedství“ panuje přátelská a nápomocná atmosféra. Lidé, kteří jsou doslova na stejné vlně, nebudou mít problém s tím vám s čímkoliv pomoct. Jsou to totiž podobní podivíni, kteří se rozhodli pro tento alternativní způsob bydlení jako vy.

Pokud jste se zhlédli v minimalismu a opravdu vás neláká skladování všelijakých serepetiček a sbírání lapačů prachu, život na hausbótu budete milovat. Zde totiž není pro takové věci prostor. Naučí vás žít život střídmě a skromně bez zbytečností, které si mohou dovolit jen obyvatelé velkých baráků a sídel.

Spíše budete trávit čas venku nebo na terase, kterou si můžete zařídit podle sebe, můžete zde pěstovat bylinky nebo kytičky a večerní posezení s grilem s výhledem na řeku bude na denním pořádku.

No a tím hlavním je mobilita. Pokud vám nevyhovují sousedi, zvedněte kdykoliv kotvy a přestěhujte svůj dům jinam.

Nebaví vás žít celý život na jednom místě? Nepotřebujete mít několik sídel a domovů podle sezóny. Můžete se téměř libovolně přesouvat tam, kam se vám zrovna zachce. A to jako šneci s domečkem na zádech.

Výhoda, ale vlastně ne tak úplně

Když bydlíte na hausbótu, nedáváte peníze do daní z nemovitosti, nekupujete velké množství věcí, bez kterých se dá naprosto pohodlně žít. Navíc pořízení či pronajmutí bytu či domu vyjde mnohonásobně dráž než kotvení v přístavu.

Peníze však tečou zase do jiných věcí, které by lidi žijící na souši nenapadly. Například právě poplatek za kotvení v maríně, odběr energie ze souše nebo palivo.

Nemluvě o nekonečném problému se rzí, každoroční revizi trupu nebo čerpání jímky záchodu.

Co by vás mohlo odradit

Pokud plánujete velkou rodinu, pro kterou chcete dostatek místa a soukromí, na hausbót zapomeňte. Místo na lodi vážně moc není. Všichni po sobě budete tak trochu šlapat. A pokud přiděláte patro, o to hůř se vám bude po vodě pohybovat, což je nejspíš jeden z hlavních důvodů, proč se pro takové bydlení rozhodnout. Takže by to bylo spíše kontraproduktivní.

Pro život na lodi se budete muset skutečně uskromnit a vystačit si s omezeným komfortem. Není moc velký prostor pro nějaké indoorové koníčky. Vaše záliby se tak přesunou převážně na venkovní zábavu a aktivity.

A pokud nehodláte žít ve společnosti otravného hmyzu, zůstaňte raději v mini bytě v centru města, kde vás žádní komáři ani ovádi nebudou obtěžovat.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články