Porod není jen vytlačení dítěte z dělohy. Tohle vám o něm jen tak někdo neřekne

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Veci o porodu

Zdroj: Shutterstock

Porod je bezesporu hodně silným emotivním zážitkem, o němž většina žen mluví jako o okamžiku, na který nikdy v životě nezapomene. Jsou to chvíle, kdy přijde na svět nový život – díky vám. Každá budoucí maminka počítá s tím, že porod se neobejde bez bolesti. Tu ale následně vystřídá nepopsatelná radost a štěstí.

I když se říká, že porod je jedním z nejkrásnějších okamžiků v životě, jsou tu i nepříjemné věci, které vám o porodu nikdo neřekne. Ať už proto, že vás nechtějí vyděsit, nebo vás jednoduše chtějí chránit před těmi ošklivými věcmi, které mohou nastat. O čem se nejčastěji mlčí v souvislosti s porodem?

Taková ta…ehm…špinavá nehoda

Během porodu žena musí tlačit, aby miminku pomohla snáze projít porodními cestami a konečně spatřila svého drobečka, jak se poprvé nadechne.

Při porodu jsou ženy vyzvány, aby tlačily – konkrétně směrem do konečníku. A právě tehdy se může stát jedna nepříjemná věc, kdy z těla vyjde něco jiného než miminko.

A víte co? Dějte se to běžně. Zdravotníci jsou na tyhle nehody zvyklí a absolutně je neřeší. Uklidí se a jede se dál, o tohle totiž při porodu opravdu nejde a není třeba se za to stydět.

Mučivá bolest

Všichni vědí, že porod bolí. Nikdo ale budoucí mamince neřekne, jak moc bolestivý dokáže porod být. O tomhle se zkrátka mlčí, nechceme přece nastávající rodičku děsit.

Je ale pravda, že porod může bolet opravdu hodně. A bolesti mohou trvat několik dlouhých hodin. Pokud trpíte u menstruačních křečí, pak věřte, že porodní kontrakce jsou několikanásobně horší.

Porod císařským řezem dokáže napáchat škody

A tím nemáme na mysli škody fyzické, protože je každému jasné, že porod císařem je v podstatě forma operace, při které dojde k zasažení tkáně.

Některé maminky se přiznaly, že je porod císařem rozhodil psychicky. Měly pocit selhání, že nedokázaly své dítě přivést na svět přirozeně.

Jiné dokonce hovoří o tom, že po porodu císařským řezem se v nich okamžitě neprobudil onen mateřský cit a že nekonečná láska k dítěti přišla až po určité době.

Opravdu dlouhá menstruace

Krvácení po porodu k porodu zkrátka patří, ať se to nám ženám líbí, nebo ne. Během těhotenství drtivá většina žen menstruaci nemá a užívá si tak klidných devět měsíců.

Jenže po porodu? To je teprve jízda! Tělo totiž potřebuje několik týdnů, aby se dostalo zpátky do kondice, proto se připravte na opravdu dlouhou menstruaci.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články