Jak si jako rodič poradit se sourozeneckou rivalitou

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Sourozenecka rivalita

Zdroj: Shutterstock

Rivalita mezi sourozenci není nijak ojedinělým jevem. Je to poměrně častá záležitost, se kterou se potýká mnoho rodičů. Děti se mezi sebou vzájemně škádlí a hašteří.

Na první pohled neškodné hašteření mezi sourozenci může vést k něčemu mnohem horšímu. Dokud se vzájemné pošťuchování drží v rozumné rovině, rodiče si nemusí dělat starosti. Co když ale neshody mezi dětmi přerostou až v sourozeneckou rivalitu?!

Rodiče si myslí, že by mezi děti neměli zasahovat

Mnoho rodičů je toho názoru, že pokud jde o spory mezi dětmi, měli by to nechat na nich a do jejich hádek zbytečně nezasahovat.

Na jednu stranu je tento přístup rozumný. Pokud se rodiče nemíchají do každé hádky, nutí to sourozence naučit se řešit spory.

Pak jsou tu ale rodiče, kteří si naopak myslí, že děti nezvládnou svoje spory řešit samy a bez zásahu rodičů se jejich hádky a rozepře neobejdou.

I tito rodiče mají svým způsobem pravdu. Nelze totiž spoléhat na to, že děti vyřeší své spory efektivně. Někdy skutečně potřebují pomoc od dospělého. Potřebují, aby jim rodiče ukázali, jak spolu vycházet bez nutnosti hádek nebo vzájemných bojů.

Jak si jako rodič poradit se sourozeneckou rivalitou?

Máte doma děti, které se mezi sebou neustále škorpí, dělají si naschvály, pošťuchují se a často mezi nimi dochází k hádkám?

Pak určitě přemýšlíte, jak se k tomu postavit a jak proti sourozenecké rivalitě můžete zasáhnout. Máme pro vás několik tipů, schválně je zkuste.

Ovládněte svůj stres způsobený hádkou dětí

V mnoha rodičích to bublá, když se jejich děti hádají a vzájemně se zlobí. V důsledku toho často jednají v afektu, protože se chtějí toho nežádoucího stresu zbavit.

Možná to děláte taky. Jakmile se vaše děti pošťuchují, chcete hned zasáhnout, aby byl klid a abyste se cítili v pohodě. Tím ale nedáte dětem šanci, aby si spory vyřešily samy.

Dejte jim prostor

Jakmile dojde mezi vašimi dětmi k hádce, dejte jim prostor, ať si samy mezi sebou vyřeší, co je špatně, a společně najdou řešení problému.

Samozřejmě vás nenabádáme, abyste zůstali laxní i v případě, kdy nedej bože dojde k násilí, ale pokud jde stále jen o hádku a vzájemné škádlení, nechte děti, ať problém vyřeší po svém.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články