Zdravý spánek podle ájurvédy: Využijte všechny živly, aby byl váš následující den dokonalý

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zena spanek

Zdroj: Shutterstock

Ájurvéda v doslovném překladu znamená „nauka o životě“. Vznikla jako starodávná indická medicína, která se ale v současné době čím dál víc vrací a k jejímu učení se obrací i zkušení vědci dnešní doby. Ájurvédské lékařství klade důraz na přírodu, která je pro lidské tělo tím nejdůležitějším.

Ájurvéda považuje člověka za jeden velký komplex těla a mysli, který je propojený s přírodou a vším kolem sebe. Nezaměřuje se na projevy nemocí, ale především jejich příčiny.

Ájurvéda není o tom, jak tělo léčit, ale jak předcházet problémům, které se ho mohou týkat. Jde především o nauku o harmonii těla s přírodou, o klidném životě a o psychických vlivech, které mohou ovlivnit naše tělo. Jedním z nejdůležitějších učení, které staroindická věda praktikuje, je nauka o klidném spánku.

Tři podstatné dóše pro klidný spánek

Většina tělesných funkcí je podle ájurvédy určována třemi hlavními dóšemi. K těm patří vata (prvek větru), pitta (prvek ohně) a kapha (prvek vody a země). Ve spánku dominuje právě kapha, která vytváří pocit únavy.

S kaphou je spojeno hodně záležitostí, které spánek mohou změnit k horšímu. Podle ájurvédy s tím souvisí především deprese, které mohou být způsobeny nadměrnou konzumací čokolády, smaženého jídla nebo vyčerpáním mysli.

Málokdo si možná uvědomuje, že aby se dobře vyspal, je důležité jíst jen určitá jídla a některým se v druhé polovině dne vyhýbat. Pokud si dáte smažený sýr k obědu, je to v pořádku, pokud ho ale povečeříte, vaše psychika vás nenechá v klidu spát.

Je potřeba se také přiměřeně unavit. Ájurvéda mluví o tom, že pokud je člověk příliš unavený, v klidu se nevyspí. Pokud ale není unavený vůbec, jeho spánek také nebude dokonalý.

Základem je proto pravidelný režim, po kterém bude vaše tělo fyzicky i psychicky vyčerpáno, ale nedojde k vyčerpání nadměrnému, po kterém by člověk kvůli starostem a bolestem nemohl spát.

Ájurvédské hodiny

Ájurvédské hodiny jsou v oblasti spánku velmi důležitým ukazatelem, podle kterého by se měl člověk řídit, aby se vyspal plnohodnotně a druhý den vstal s dostatkem energie a pozitivní náladou.

V ájurvédě je den rozložen na šest zón po čtyřech hodinách. Každé z těchto zón dominuje jedna dóša. Podle takto rozdělených hodin je nejideálnější chodit spát zhruba ve 22 hodin.

Vstávat by se pak mělo těsně před rozedněním, to znamená ne v určitý čas, ale podle ročního období v tu chvíli, kdy začíná východ slunce. Důležité je zhruba dvě hodiny před spánkem nejíst.

Večeři si tak naplánujte na ideální hodinu, a především myslete na to, aby nebyla mastná a obsahovala co nejvíce zeleniny. Tato dvě pravidla jsou podle všeho nejdůležitější a ve spojení s ostatními vám zajistí klidný spánek.

Ájurvéda není pouze učením o spánku. Pokud se jí budete věnovat hlouběji, dozvíte se, jak správně jíst, cvičit, jaké dodržovat návyky, abyste se cítili dobře psychicky i fyzicky. Jde o starověké učení, které v sobě skrývá více, než si možná myslíte.

Zdroj: healthline.com
Autor: Shani Maiová

Související články