O jménech

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

 

Každý člověk se nějak jmenuje. Každá nastávající maminka dlouho a s láskou vybírá jméno, pro své děťátko. Ne vždy se ale zavděčí. Jste spokojeni se svým jménem?  Já když jsem byla malá, tak se mi moje jméno nelíbilo a přála jsem si, abych se mohla jmenovat jinak. Ale tak to má asi mnoho z nás.

Někdy mě hodně pobaví, jaká jména jsou rodiče schopni dát svým ratolestem. Neuvědomují si, že se svým jménem budou žít celý život.  Když jsem začala chodit na základní školu, tak se jedna moje spolužačka jmenovala Božena.  Upřímně jsem ji litovala, i když máme jednu slavnou Boženu  – Němcovou i tak bych tohle jméno svému dítěti nedala. Jeden čas byla hodně oblíbená jména, jako Anna a Marie. Moje mamka je Anna a celý život ji vadilo, že se tak jmenuje, protože ji často lidé oslovovali Ančo a to se jí nelíbilo.

Nedávno jsem četla takový seznam šílených jmen. Která mě zaujala tak to byla Tivadar a Klotylda. Absolutně nechápu, jak bych takovému dítěti měla zdrobněle říkat. Dokonce jsem slyšela i jméno pro chlapce Mikeš. To mě opravdu rozesmálo, protože jsem si okamžitě vybavila kocoura! Ono i Barnabáš či Remus stojí za to. Když se tenkrát na obrazovce objevila telenovela Esmeralda, vzpomínám si, kolik maminek tak chtělo pojmenovat svou dceru a podařilo se! Ve škole mě učila paní učitelka, která měla jméno Angelika. Rozhodně to nebyla nějaká stará nabručená panna, ale mladá a velmi hezká slečna, takže k ní se to jméno i vcelku hodilo. Ale určitě z jejího vyprávění si také užila svoje a děti si z ní mnohokrát dělaly legraci.

V dnešní době už není výjimkou dát svému potomkovi nějaké neobvyklé jméno. Naopak, čím originálnější, tím lepší. Vzpomínám si, jak jsem četla v časopise, že své dceři Veronika Žilková dala jméno Kordula. První co bylo, tak jsem si řekla: chudák malá! Za mých dětských let byla Kordula spíš jako taková nadávka, která se často používala.

Myslím, že ale úplně nejhorší jména – to asi děti svým rodičům velmi poděkují a myslím si, že pokud budou mít více rozumu, než jejich tatínek s maminkou, tak se dají přejmenovat, jsou Análie a Akobakr. To mě opravdu dostalo do kolen!

V cizích zemích se dávají zvláštní jména běžně. Třeba Perla je velmi oblíbené, nebo jsem četla zajímavý článek, jak rodiče během bouře přivedli na svět dceru a podle toho ji také pojmenovali – Bouře. A nikomu to nepřijde divné.

Já radši preferuji trošku normálnější jména. Před rokem jsem si pořídila fenečku a dala jí jméno Stella. Takové jméno si dovedu představit i u dítěte a mít dceru, asi by se tak jmenovala. Pak bych teda ale měla problém, jaké jméno dát mojí fence. Rozhodně bych neměla doma dvě Stelly.

Takže pokud jste zrovna v očekávání, tak raději opravdu pečlivě vybírejte, aby vaše děťátko nemělo pokažený celý život, minimálně ten školou povinný.

A jaké jste slyšeli nejdivnější jména vy? Můžete se podělit v komentářích.

 

Související články